1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Ak Parti Eskişehir'de Darmadağın
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti Eskişehir'de Darmadağın

A+A-

 

Kol kırılır yen içinde kalır diye bir söz var. Genelde aynı aile, zümre, camia, parti gibi idealleri, hedefleri ortak olan çoğunluklarda yaşanan fikriyat ayrılıkları, tartışmalar, kişisel hesaplar gibi dışarıya yansımaması gereken konularda kullanılır.

Aman kimse duymasın, dışarıda farklı algılanır, bizi zayıf gösterir, enerjimizi hedefe, varmak istediğimiz yere yöneltemeyiz diye düşünenler bu kavga, tartışma ya da karşıtlıkları duyurmamak için elinden geleni yapar. Camia içinde sözü geçen bir abi, bir hoca ya da birbirine karşı olan herkesin sözünü saydığı bir isim bunu kolayca sağlayabilir. Elini masaya vurur ve olay biter.

Ancak geçmiş yıllarda bunu nispeten başarabilmiş ve kendi içinde fikir ayrılıklarını yen içinde bırakmayı başarmış Ak Parti’de çok da önemli olan 2019 seçimleri öncesi dışarıya öyle bir tablo yansıyor ki, bununla baş edebilmek, dedikodu diyebilmek imkânsız. Bırakın kolu, Yen bile kırılmış durumda.

Parti İktidar olmasına rağmen Eskişehir’de muhalefet partisi gibi grup grup bir görünüm sergiliyor. Teşkilat içinde de seçilmiş isimler arasında da aynı şeyi görmek mümkün.

Mesela seçim döneminde Harun Karacan’a Eskişehir’in Muhtarı diye yakıştırma yapan, övgüler dile getiren Nabi Avcı’nın şu an Harun Karacan ile pek belli etmemek istese de saklayamadığı bir soğukluk var arasında. Emine Nur Günay’ında bu ikilemde tercihinin Nabi Avcı olduğunu bilmeyen yok.

Bunu ETO ve ESO seçimlerindeki subliminal mesajlardan da görebiliyoruz, teşkilat içinde aktif ya da pasif durumda olan kişilerin birbiriyle yaşadığı diyaloglardan da.

Teşkilat demişken orada da ciddi sıkıntılar var. Dündar Ünlü sanki arada kalmış ve müdahil olmamak adına süreci uzaktan seyrediyor gibi bir hava seziyorum. Geçmiş dönemlerde teşkilatta görev yapmış isimlerin bizzat Cumhurbaşkanı’na şu an görev yapan isimleri şikâyet ettiğini duyuyorum. Meclis üyeleri arasında yaşanan huzursuzluk, vakıfçılar, şucular, bucular diye artık şehrin her yerinde kabına sığmayan konuşmalar ortada. Kimse bunları dedikodu, niyet okuma, yanlış anlama diye geçiştiremez. Masaya elini vurup, ne yapıyorsunuz diyenlerin bile taraf olduğu bir süreç görüyoruz. Açıkçası bu hesap görme kafasıyla 2019’da Ak Parti başarı elde eder mi? Bence zor. Parti içinde bunların yaşanması normal mi peki? Bence bu da normal ama yeri ve zamanının doğru olmadığı da ortada.

Tabi bu süreçte etlik, sütlük karışmadan, kendi işine odaklanan ve açıkçası parti içinde en etkili muhalefeti yapan isimde Eskişehir bazında Volkan Doğan. Açıkçası hakkını teslim etmek lazım. Zira bana göre abilerinin, parti içinde bunu yapması gereken öncü işlerin liderliğinde onu görüyoruz. Kimseyle küs değil, soğuk savaşı yok, partideki herkese çok sıcak övgüler veriyor, arkasından sallamıyor. Önemli meseleleri gündeme getirme başarısında da takdiri size bırakayım.

Ama tüm bunlar Ak Parti şu an darmadağan görüntü veriyor demekten beni alıkoyamaz. Hele ki yakın bir zaman sonra seçime dair adaylık süreci, nabız yoklamalar yani yeni küskünler, benimde sıram geldi diyenleri ve hak ettiğini almayı umup, alamayanları da düşününce … Birileri elini masaya vurmalı sanki... Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar