1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. AK Parti’den vekil olacaklar üzülmesin
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’den vekil olacaklar üzülmesin

A+A-

Yazarımız Kerem Akyıl yaklaşan milletvekilliği ve hükumet seçimlerini değerlendirdi.

Genel Yayın Müdürümüz Hakkı Kutlu, “AK Parti’den milletvekili adayı olanlar sevinmeli mi, yoksa üzülmeli mi? Zira yeni düzende Milletvekili olacaklar bakan olamayacak. Aynı şekilde Milletvekili adayı olamayanların da üzülmesi mi, yoksa sevinmesi mi gerekir? Çünkü bakan olabilirler” diye özetlenebilecek bir görüş ortaya attı.

Mantıklı bir yaklaşım… Fakat bu görüş, AK Parti’nin zaten iktidar olacağı üzerine kurulmuş. Bana kalırsa AK Parti’den milletvekili adayı olanlar hiç üzülmesinler. Zira ufukta ‘Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olmak’ ihtimali var.

Son 15 senedir AK Parti sayısız seçime girdi, her bir seçim öncesinde, “AK Parti bu seçimi rahat kazanır’ diyordum ve yanılmıyordum. Bu kez yanılır mıyım bilmiyorum; ancak AK Parti’nin iktidar olma ihtimalini, seçim kaybetme ihtimalinden düşük görüyorum.

Dost acı söylermiş…

Özetlemek gerekirse AK Parti sıralarından ilk üç sırada aday gösterilecek isimlerin hüngür hüngür ağlamalarına gerek yok. Alsınlar vekilliklerini ceplerine atsınlar. “Bunu bulamayanlar da var” desinler…

24 Haziran seçimlerine çok az zaman kaldı. Partiler milletvekili adaylarını belirlemek üzere. Yeni düzenlemeye göre 6’dan 7’ye çıkan milletvekili sayımız, parti içi aday adaylığı sürecini de hareketlendirdi. Eskiden CHP veya AK Parti’den bir kişinin 4’üncü sırada aday gösterilmesi, “Biz seni harcıyoruz, seni vekil yapmayacağız” anlamına gelirdi.

Ancak şimdi öyle değil, hem AK Parti’nin hem de CHP’nin 4’üncü sıra adayının Ankara’ya gitmesi olası. Gerçi ben Eskişehir’de hiçbir partinin 4 vekil çıkaracağını düşünmüyorum.

Her neyse…

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; Türkiye’nin dört bir yanından pek çok bürokrat milletvekili olmak için istifa etti. Belediyeleri saymıyorum elbette, ama devletin kurumlarının tepesindeki isimlerin tamamı AK Parti’den milletvekili aday adayı oluyor.

AK Parti bir önceki seçimlerde halkın oylarının yarıya yakınını aldı. Dolayısıyla bürokratların ekseriyetinin de AK Parti’den aday adayı olmayı istemesi kadar doğal bir şey yok. Ancak hiç mi diğer partilerden aday olacak bürokratımız bulunmaz? Mesela ‘Falanca İl Emniyet Müdürü, CHP’den aday adayı olmuş’ veya ‘Filanca müsteşar İYİ Parti’den aday adayı olmuş’ diye tek bir haber okumadım.

Okuyucularımdan yardım istiyorum; eğer benim gözümden kaçan bir bürokrat varsa lütfen adını söylesinler. Ben de o adayın fotoğrafını çerçeveletip duvarıma asayım.

Parti ne demektir? Devlet ne demektir iyice karıştırdık. Bu gidiş pek hayırlı bir gidiş değil.

Allah 24 Haziran seçimlerinde hakkımızda hayırlısını versin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.