1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. AK PARTİ'NİN İŞİ ÇOK ZOR ...
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ'NİN İŞİ ÇOK ZOR ...

A+A-

Ak Parti’de Dündar Ünlü ‘nün aday adaylığı (adaylık) başvurusu ile başlayan hareketli süreç “iddialı ve rekabet çetin olacak” dedirten aday adayı başvuruları ile devam ediyor. 02 Mayıs Çarşamba gününe kadar uzatılan başvuru sürecine yeni isimler dahil olur mu? Bilemiyoruz. Ancak şu ana kadar başvuru yapan isimler bile Ak Parti'nin aday belirlerken zorlanacağına delalet. 

Malumunuz, artık "milletvekili olan isim Bakan olmayacak"  Bakanlık için adı geçen Harun Karacan’ın bu sebeple liste dışında olması sürpriz değil beklenen bir gelişme. Nabi Hoca’nın da milletvekilliği üstünde bir görev ile yola devam edeceğini beklediğimiz için, listede olmaması yüksek ihtimal.

Eskişehir’den bu seçimden itibaren parlamentoya 7 vekil gidecek. Sıralama içinde seçilebilir yer şansı, partiler için 1 basamak daha büyüdü. Mesela önceden 3 olan Ak Parti’de seçilebilir sıralama hedefi 4’e kadar yükseldi. Ünlü ve ittifaktan dolayı, BBP lideri Mustafa Destici’nin seçilebilir yerden adaylıklarına garanti gözüyle bakıyorum. Seçilme olasılığı yüksek görülen diğer 2 sıra için bana göre, diğer seçimlerden daha çetin bir mücadele olacak.

Bir tarafta yoğun mesai harcayıp, geçtiğimiz dönem büyük taktir toplayan ve şikâyet etmeden parti için var gücüyle çalışmış bence avantajlı isimler Yetkin Tetik, Ali Demirel var. Bir tarafta parti içinde çok sevilen kadın aday adayı Ayşe Fert Dökmeci var. Genç yaşına rağmen yıllardır partinin tozunu yutmuş, iddialı isim Serhat Tunç var. Millî görüş geleneğinden tecrübeli isim İbrahim Atıcı var.

Öteki taraftan ise görevlerinden istifa eden Hüseyin Aksoy, Süleyman Ekşi, Ali Mumcu, Fethi Fahri Kaya gibi yine iddialı ve destek görmesi muhtemel isimleri de ekleyince, bu yarışın ne kadar zor olacağı ortada.

Tabi, bir de parti tabanında çok sevilen ve aday olması durumunda etkili olabilecek Osman Yüksel gibi tavrını merak ettiğimiz isimler var.

Yüzde yüz garanti olmasa bile Ak Parti’de temayül ve kamuoyu yoklamasının da karar vericilere etki edeceğini varsaydığımız da Allah tüm aday adaylarına kolaylık versin demekten kendimi alamıyorum.

Çoğu çalışmalara başvuru verir vermez başladı. Kısa sürede tüm ilçe teşkilatları, mümkün olduğunca STK ziyareti yapacak, hatipliklerini, hedeflerini, vizyonlarını medya ya anlatacaklar. Tanınır, bilinir, çalışkan olduklarını tüm parti tabanına işaret edecekler.

Sizin anlayacağınız 3 aylık işi 10 gün içinde yaparak fedakarlıklarını gösterecekler. Sonra da karar vericilerin listede gösterecekleri yeri büyük bir heyecan ile bekleyecekler.

Kim daha önde, kim şanslı, kim avantajlı bunu şimdiden tahmin etmek saçma olur. Onu hep birlikte kısa süre gözlemleyip öyle değerlendireceğiz. Şanssız olan karar vericiler olacak. Aday adaylarından daha çok terleyecekleri kesin.

Ancak sahaya çıkan, çıkacak olan aday adaylarına naçizane bir tavsiyem var. Muhakkak bazı Ülke ve Eskişehir gerçekleri ile karşılaşacaklar. Mesele ekonomi, mesela Termik Santral … bu gerçeklere karşı her noktada farklı söylemler değil de samimi ve birbirine ters düşmeyen bir argüman ortaya koysunlar. Aday oldukları ya da seçildiklerinde karşılarına bugün söyledikleri kelamların, verdikleri vaatlerin çıkacağını unutmasınlar. İktidar partisinin mensubu olarak her koşulda bazı şeyleri değiştirme gücünün partilerinde olduklarında unutmasınlar.

Bir de parti içinde herhangi bir isme angaje olmanın, parti geleceği için kapıları tamamen kapayabileceği gerçeğini göz ardı etmesinler. Tabii herkes kendi tarzını, yolunu çok çok iyi bilir. Bizim ki bir dost tavsiyesi diyelim ve hepsine bu zor şartlarda kolaylıklar dileyelim.

Yarın da sürecin nasıl gideceğine Hoca’nın Cumhurbaşkanlığı adayı olup, olmayacağının belirleyici olduğu CHP’ye bir göz atarız.

Önceki ve Sonraki Yazılar