1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Anadolu Üniversitesi’nde skandal
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu Üniversitesi’nde skandal

A+A-

Türkiye’nin en köklü bilim ve eğitim kuruluşlarını sıralamaya kalksak, bu listenin içerisinde Anadolu Üniversitesi’nin bulunmaması diye bir şey düşünülemez…

Ancak temeli 1958 yılına dayanan bu köklü kurumda, kimsenin konuşmadığı veya konuşmaya cesaret edemediği bir skandal yaşanıyor.

Koskoca Anadolu Üniversitesi’nin bir rektörü yok…

Evet yanlış okumadınız; şu anda ünü dünya çapında olan Anadolu Üniversitesi’nde bir rektör bulunmuyor. 2013 yılının son günlerinde Cumhurbaşkanımız tarafından atanan Profesör Naci Gündoğan, son iki aydır rektörlük görevine vekalet etmekte…

Tabii bir Üniversite’nin rektörlük makamının boş bulunması, oradaki akademik çalışmalara nasıl etki ediyor tahmin edebilirsiniz.

Tam 4 sene boyunca Üniversite’nin bir numarası olan Naci Gündoğan’ın, ne kadar başarılı bir rektör olduğu ortada. Öte yandan Gündoğan’ın karşısında yine kendisi gibi kuvvetli bir adayın olduğunu da unutmayalım. Çalışma Ekonomisti olan Gündoğan’ın karşısında, yine iktisatçı olan Profesör Hazım Nüvit Oktay’ı görüyoruz…

Peki bu kadar güçlü iki isim varken, nasıl oluyor da Anadolu Üniversitesi’ne bir rektör atanamıyor?

Üniversite camiasında Profesör Gündoğan’ın arkasında, yine bir profesör olan milletvekili Nabi Avcı’nın bulunduğu dile getiriliyor. Aynı kaynaklar Nüvit Oktay’ın da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan tarafından desteklendiğini, rektör atamasının bir türlü yapılamamasının ardında bu iki ismin çekişmesinin yattığını ifade ediyor.

Tabii bu arada biyolog Cengiz Türe gibi, meslektaşı Arzu Çiçek isimlerinin de kulislerde konuşulduğunu hatırlatalım. Oktay ve Gündoğan çekişmesinin, bu iki isimden birisine yarama olasılığı da yabana atılmamalı.

Aradan çıkabilirler

Hani derler ya, “Fener – Galatasaray çekişirken, Beşiktaş aradan sıyrılıp şampiyon olabilir” diye… Türe ve Çiçek’in de o hesaplarda olduğu söyleniyor.

Bazıları Arzu Çiçek’in AK Partili olmasının (Ki kendisi AK Parti’den milletvekili aday adayıydı) kendisi için bir avantaj teşkil ettiğini belirtiyor. Tabii bu görüşe karşı çıkan, Profesör Çiçek’in aleni AK Partili kimliğinin kendisine zarar vereceğini ileri sürenler de bulunuyor.

Yani Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü 4 bilinmeyenli bir denklem gibi…

Üstelik bu denklemi daha da zorlaştıran gelişmeler de kulağımıza çalınıyor. Naci Gündoğan’ın rektör olması durumunda yönetimde ciddi bir revizyona gideceği, özellikle en yakın rakibi olarak gördüğü Oktay’a yakınlığıyla bilinen isimleri pasifize edeceği de söylentiler arasında. Tabii Nüvit Oktay’ın rektör olması durumunda da kadro da değişiklikler olacağını var sayabiliriz. Hatta Profesör Oktay’ın bırakın revizyonu, kadroları sil baştan oluşturacağı da ifade ediliyor.

Özetleyecek olursak, önümüzdeki dönemde kim rektör olursa olsun, buna sevinenden daha çok üzülen olacağını söyleyebiliriz. İşte tam da bu noktada, dört bilinmeyenli denkleme, yeni bir bilinmeyen eklenme ihtimali de kulağımıza çalınıyor.

Olur mu olur

Eskişehir’de zaten kritik olan güç dengelerini değiştirmemek adına, bir beşinci ismin, dışarıdan bir profesörün Anadolu Üniversitesi’ne rektör olması…

Tabii bu arada Hasan Mandal,.Mustafa Kemal Biçerli, Recai Dönmez ve Halil İbrahim Gürcan gibi isimlerin de Ankara ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını tahmin edebilirsiniz.

Peki dışarıdan birileri gelip de Anadolu Üniversitesi’ne rektör atanabilir mi?

Üniversite camiasının böyle bir gelişmeye de hazır olması gerekiyor. Çünkü gerçekten işler çok karışık…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum