1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Asıl siz Karacan'ın yüzüne nasıl bakacaksınız?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Asıl siz Karacan'ın yüzüne nasıl bakacaksınız?

A+A-

En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeceğim. Daha önce Harun Karacan Ak Parti’de Bakan ya da Genel Başkan Yardımcısı olacak diye iddia ettiğimde bunu hayalcilikle itham edenler. Karacan yalnız adam, Karacan bir daha aday bile olamaz diyenler ve hatta dalga geçenler eminim bu kez bu iddiayı ciddiye alacaklardır.

Ankara kulislerinde bir süredir bir kabine revizyonundan bahsediliyor. Bu revizyonun 1 ay kadar kısa sürede gerçekleşeceği öngörülüyor. Külliye ’ye yakından kaynaklardan gelen bilgilere göre Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ’da yeni kabine de yer alacak. Hem de Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak.

Bu da Eskişehir’de ticari ve siyasi birçok dengeyi derinden etkileyecek bir gelişme olur bana göre.

Hele ki son günlerde Karacan insanların yüzüne nasıl bakacak diyenler ne yapacak?

Bekleyip göreceğiz.

Şimdi gelelim bu gelişmeden, iddiadan bağımsız olarak baş aktörü Karacan olan bir süreç değerlendirmesine.

Malumunuz Harun Karacan siyaset arenasında kimsenin tahmin etmediği kadar kısa sürede rüştünü ispat edip yükselişe geçince, kimsenin beklemediği kadar parti içi muhalefetin de nirengisi oldu.

Parti içi muhalefet dediğime bakmayın siz. Parti içinde partisini değil kendi ikbalini düşünen ve partisini zarara uğratmayı gram umursamayan bazı kraldan çok kralcıların gizli hedefi oldu.

İş öyle bir boyuta taşındı ki son zamanlarda Karacan’a en etkili muhalefeti, kara propagandayı Ak Parti içindeki isimler yapar oldu.

Karacan’ın etkili konumu, FETÖ ile Eskişehir’de en etkili mücadele eden isim oluşu, şehrin geleceğinde partisi adına karar verici mekanizmanın başında olacak olması belli ki birileri derinden sarsıyor, feci şekilde moralini bozuyor olacak ki, karşısında el pençe divandayken arkasından demedik bırakmıyorlar.

Genel Merkez’e şikâyet edip, umduğunu bulamayanların sürekli biledikleri öfkesi bir kenarda dursun. ESO ve ETO seçim sürecinde alınan sonuçları da sadece Karacan üzerinden okutma derdinde olanlar aslında sadece partisi değil Eskişehir ekonomisine de ihanet ettiğinin farkında mı acaba?

Seçime müdahil oldu diye Karacan’ı eleştirenler seçime karşı cepheden müdahil olan siyasiler değil mi?

Onların bazıları her seçim döneminde aday adayı olup, birtakım dezavantajlar üzerinden kendine ticari prim kazandırma derdine düşen ama parti içinde çoğu kişinin nefret ettiği isimler değil mi? Karacan’ı kırmızı kravatla seçim dahil diye eleştirirken kendisinin siyasetçi olduğunu unutup turkuaz kravat takanlar ne kadar samimi?

Siz Karacan gibi şirketler topluluğu olan, şehir ekonomisinin geleceğini yakından ilgilendiren bir seçim sürecinde kişisel olarak bir tercih yapmaz mıydınız? Bir iş adamı olarak, sizin için üstelik yıllarca makamını taşıdığınız bir oda için tercih göstermez miydiniz?

Bal gibi yapardınız, hatta bunu bireysel değil eldeki siyasi güçle topyekûn yapmak için elinizden geleni yapardınız ve sizi eleştirenleri de yok etmek için yine aynı siyasi gücü harekete geçirirdiniz.

Çünkü parti içinde bir parti büyüğünü al aşağı etmek, itibarsızlaştırmak için bu kadar derinden bir operasyon yürütmeye çalışanlar aynı zaman da partisine de ihanet ettikleri için disipline sevk edilir normal koşullarda.

Nasıl ESO’da kazanan Karacan oldu diyenlere karşı çıktıysam, ETO’da kaybeden Karacan diyenlere de Karacan şimdi nasıl bakacak insanların yüzüne diyenlere de şiddetle karşı çıkıyorum.

Ve hatta merakla soruyorum.

Karacan hakkında atıp tutan, bazen olağan eleştiri sınırlarını zorlayıp söylemleri hakaret mertebesine taşıyan ama Karacan ile katıldıkları etkinliklerde aynı kareye girmek için inanılmaz bir çaba harcayanlar kısa bir süre sonra ne yapacak?

Hem sürekli dedikodusunu yaptıkları Karacan’ın hem de çevresinin yüzüne nasıl bakacaklar?

Hele ki iddialar doğru çıkar ve Karacan daha da güçlü bir seviyeye gelirse o zaman nasıl bir tavır alıp nasıl bir yol izleyecekler? Hepsini çok merak ediyorum.

Ve merak ettiğim bir şey daha var. Bu kadar ayrık otu, parti içinde bu kadar kutuplaşma ile 2019’da Ak Parti’nin Eskişehir’den ne beklediği?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar