14.05.2022, 20:45

Aşırı hız yapılıyor diye yolları kapatmıyoruz değil mi?

Güzel bir söz vardır “Delinin biri kuyuya bir taş atmış da kırk akıllı çıkaramamış” diye. Halimiz aynen budur inanın. Ülkemizin marka şehri Eskişehir’de bile işler aynen bu sözde olduğu gibi yürüyor. Buyurun size bir örnek.

Festival meselesi. Belirli bir alanda değişik çalışmaların sergilendiği uzun süreli organizasyonlar olarak tanımlanabilir. Altın Koza Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali gibi festivaller uzun yıllardır süren değerli organizasyonlardır. Bu festivallerdeki yarışmalarda sinema sektörü çok değerli sanatçılar da kazanmıştır. Müzik alanında da ülkemizde birçok festival düzenlenmektedir. Katılımcılar şehrin neredeyse tüm otellerini doldurmakta esnafın yüzünü güldürmektedir. 

Buraya kadar her şey güzel. Şimdi bir müzik festivali düzenleniyor şehrimizde... Anadolu Fest. Bilinen şu: Çoğu genç insan bir araya geliyor, içki su gibi içiliyor, çadırlarda kalınıyor, uygunsuzluk alabildiğine. Kulaktan kulağa yayılan bu. 18 yaşından küçüklere içki sigara satışı yapılıyor filan.

Eğer neden buysa tüm okulları kapatmamız lazım. Sabahları gidin bir lise ya da ortaokulun kapısına, öğrencilerin yarısından fazlası sigara içerek okula geliyor. 

Organizasyonda bir dağınıklık olduğu ve iyi anlatılamadığı kesin. Festival alanında kalmak-sabahlamak isteyenlerin alanını ayırırsınız ve buraya 18 yaşından küçükleri almazsınız bu alana olur biter.

Önlem almak yerine yasaklamak kimseye bir şey kazandırmaz. Sonra hangi organizasyonu neye hangi kıstasa göre yasaklayacaksınız ki bunun sonu yok. Önlem alarak organizasyonu tam manasıyla yapabilmektir doğru olan.

Şehrin kazanımlarını köreltmek değil büyütmek ve geliştirmektir asıl olan. Aşırı hız yapılıyor diye yolları kapatmıyoruz değil mi?

Valiliğin aldığı kararda ise; “5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri Dahil Olmak Üzere) 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, Valilik ve Kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile Siyasi Parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.), Eskişehir Valiliğinin 09.05.2022 tarih ve 316 sayılı kararı ile 10.05.2022 tarihi saat: 00.01 ile 24.05.2022 tarihi saat: 24.00’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR” deniliyor. 

Şimdi bu duyuruda “Valilik ve kaymakamlıklarca uygun görülenler hariç” ibaresi olduğu halde Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin yaptığı bir etkinlik ile Valilik’e ölçüsüz iş yaptığı gösterilmek isteniyor sözde. Bir haber ajansı servis ediyor tüm medyaya bu haberi. Elbette yayımlanıyor basın yayın kurumlarınca. Bildiğimiz kadarıyla ESTÜ’deki etkinliklerde kimse kampüste kalmıyor. O günkü etkinlikler bittiğinde herkes evine. Öğrencilerin düzenlediği sıradan bir etkinlik. Anadolu Fest ile kıyaslanacak tarafı da yok ayrıca. 

Efendim şehirde alkol ile ilgili zaten bir sıkıntı yok bakın barlar sokağı açık deniliyor Anadolu Fest yasağı savunulurken. Buyurun kuyuya bir taş daha. İnce ince Yasemince.. 

Yorumlar (1)
yılmaz 1 ay önce
güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@