18.09.2022, 19:27

Başka sorum yok

Yıl 2018. Aylardan mayıs. Anadolu Üniversitesi hop oturup hop kalkıyor. Üniversitenin bölüneceği söylentisi yayılıyor. O sırada Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan.

Buraya dikkat, yardımcıları; 
Prof. Dr. Adnan Özcan (Fen Fakültesi), 
Prof. Dr. Yücel Güney (Mühendislik Fakültesi), 
Prof. Dr. Savaş Koparal (Mühendislik Fakültesi),, 
Prof. Dr. Aydın Aybar (Mühendislik Fakültesi),,
Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı (Eczacılık Fakültesi). 

(Bölünmeden sonra Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde kalıyor.)

Prof. Dr. Nabi Avcı’nın girişimiyle son anda Komisyonda bir madde eklenerek gece yarısı Eskişehir Teknik Üniversitesi 18 Mayıs 2018’de TBMM’de kabul edilen yasa ile kuruluyor.

Yalnız ne tesadüftür ki Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde kalan fakültelerde kadrolu olan Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Savaş Koparal, Prof. Dr. Aydın Aybar ve eşleri için Anadolu Üniversitesi şimşek hızıyla öğretim üyesi ilanına çıkıyor. Yani bu hocalar Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde kalacakken, bu ilanla Anadolu Üniversitesi’nde kalmak istiyor.

Ancak bir yerel gazetede bu durum manşet olunca ilan iptal oluyor. Yani neymiş ortada etik olmayan bir durum var. Kim bunu yapanlar yukarıda yazıldı.

Prof. Dr. Naci Gündoğan YÖK’de Yürütme Kurulu Üyesi. Etkin ve yetkin bir konumda ve YÖK Başkanı’na yakın. Eee şimdi bakıyoruz; Prof. Dr. Adnan Özcan Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne Rektör oldu.

Ama Hoca sen Anadolu’ya gitmek istiyordun. Yoksa gerçek Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan mı? Ne oldu etik-metik işleri.. 

Başka sorum yok.

Yorumlar (1)
Cemil Cahit 1 yıl önce
O dönemde zaten bütün ESTÜ akademik grubu Anadolu'dan ayrılmamak istiyordu. Bunun etik bir sorun olduğunu zannetmiyorum daha çok Anadolu Üniversitesinin geniş maddi imkanlarının araştırma süreçlerine vereceği büyük zararın akademisyenler tarafından görülmüş olmasıydı diye düşünüyorum. Akademik camia bilir ki özellikle teknik kısımların araştırma süreçleri için maddi imkanlar çok önemlidir. Prof.Dr.Adnan ÖZCAN hoca dünyanın en önemli bilim adamları arasına girmiş iyi bir akademisyendir. Hem Anadolu Üniversitesini, hem Eskişehir Teknik Üniversitesini yakinen tanımaktadır. Bu nedenle önemli işlere imza atacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@