Bakan Varank duyurdu... Türk uzay yolcusu için imzalar atıldı

Bakan Varank duyurdu... Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için imzalar atıldı.

BİLİM 19.09.2022, 15:10 19.09.2022, 15:18
Bakan Varank duyurdu... Türk uzay yolcusu için imzalar atıldı

Bakan Varank, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için  Axiom Space ile anlaşma imzalandığını duyurdu.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için Fransa’nın başkenti Paris’te Axiom Space ile imzalar atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından önemli gelişmeyi duyurdu.

Bakan Varank, “Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevi için tarihi bir anlaşmaya imza attık. Seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile işbirliği yapacağız. Milli Uzay Programı ile hayaller gurura dönüşüyor” dedi.

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu için işbirliği yapacağı şirket: Axiom Space 

Axiom Space, Inc., merkezi Houston, Teksas'ta bulunan, özel olarak finanse edilen bir Amerikan uzay altyapısı geliştiricisidir. 2016 yılında Michael T. Suffredini ve Kam Ghaffarian tarafından kurulan şirket, ilk olarak 2022 yılında, Uluslararası Uzay İstasyonuna giden ilk ticari mürettebatlı özel uzay uçuşu olan Axiom Mission 1 adlı bir uzay uçuşu gerçekleştirdi . Şirket , 2024 yılında dünyanın ilk ticari uzay istasyonuna sahip olmayı ve işletmeyi hedefliyor.  Şirketin liderlik ekibi büyük ölçüde eski NASA çalışanlarından oluşuyor. NASA Yöneticisi Charles Bolden. Şirketteki diğer kilit kişiler arasında astronotlar Michael Lopez-Alegria ve Brent W. Jett Jr yer alıyor.

Şirket, ilk ticari astronotlarını 2022'de yörüngeye gönderdi. Ayrıca, uzay araştırmaları, uzay içi üretim ve uzay araştırmalarıyla uğraşan hükümet tarafından finanse edilen ve ticari astronotlar için insanlı uzay uçuşları planlıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@