Facebook'tan WhatsApp açıklaması

WhatsApp'ın sahibi olan Facebook'tan açıklama geldi..

BİLİM 11.01.2021, 09:59 11.01.2021, 10:26
Facebook'tan WhatsApp açıklaması

8 Şubat'ta yeni gizlilik sözleşmesini sunacak olan ve Avrupa Birliği ülkeleri haricinde aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok ülkede bu sözleşme maddelerini kabul etme şatı koyan WhatsApp iile ilgili olarak Facebook Türkiye'den resmi açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz."

Facebook'tan yapılan açıklamada ayrıca, "Bu güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz." denildi. 

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

Facebook'tan yapılan açıklamada, WhatsApp mesajlarına erişim konusunda şu iddialarda bulunuldu: WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir."

Facebook açıklamasında yine, tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcıların da  belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam edeceği savunuldu. 

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı"Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek. Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır."

'WhatsApp'ı siliyoruz' kampanyası sürüyor

Öte yandan Türkiye'de WhatsApp'ı siliyorum kampanyası devam ediyor. Birçok kullanıcı farklı alternatif uygulamalara yönelmeye başlarken Telegram ve Bip gibi uygulamalar en yüksek kullanım sayısına ulaştı. Telegram, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Ganalı meşhur Tabut Dansçıları'nın videosunu koyarak WhatsApp'ın tabutunu kaldırdı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@