Koronaya karşı Eskişehir'de bir lisede geliştirildi

Koronaya karşı Eskişehir'de İnönü'de bir lise öğrencisi ve öğretmeni tarafından geliştirildi... Valilik duyurdu...

BİLİM 29.12.2020, 18:29 29.12.2020, 18:35
Koronaya karşı Eskişehir'de bir lisede geliştirildi

Eskişehir'de İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojileri Alanı Öğretmeni Talat Aksu ve 12. Sınıf öğrencisi Gökhan Teke tarafından geliştirilen Dezenfektan Dolap’ın tanıtımı Valilik'te gerçekleştirildi. 

Vali Erol Ayyıldız’ın makamında gerçekleştirilen tanıtıma İnönü Kaymakamı Rumeysa Sena Kurt, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İnönü İlçe Millî Eğitim Müdürü Muhammed Büyük, İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Karameşe ve Makine Teknolojileri Alanı Öğretmeni Talat Aksu katıldı. 

Ozon ve ultraviyole C segmenti ışığı kullanıyor

Cihaz hakkında Vali Ayyıldız’a bilgiler veren Aksu; ozon ve ultraviyole C segmenti ışığı kullanan cihazın kısa sürede Koronavirüs dâhil tüm virüs, mikrop, bakteri, mantar ve istenmeyen her türlü paraziti yok edebildiğini ve bağımsız test ve analiz şirketinde yapılan beş günlük değerlendirme sonucunda da beş dakika gibi kısa bir sürede bu işlemleri gerçekleştirdiğinin tescillendiğini belirtti.

İşyerlerinde kullanımı için özel çalışma başlatıldı

İş yerlerinde çok sayıda insanın dokunduğu dosyalar ve elden ele geçen cihazların su bazlı dezenfektanlarla her zaman temizlenmesinin mümkün olmadığını, bununla ilgi sorunu gidermek adına böyle bir çalışmaya başladıklarını belirten Aksu; evrak dezenfektesi için bir dolap, marketler için bantlı sistem dezenfekte tüneli ve giyim mağazaları için 12 askılı dolap olmak üzere üç adet prototip imal edildiğini belirtti.

Tanıtımın sonunda cihazın yapımında emeği geçenleri tebrik eden Vali Ayyıldız; “Tüm dünyanın ve ülkemizin sağlık açısından zor günler geçirdiği bu dönemde, özellikle de bu alanda fayda sağlayacak bir işe imza atılması mutluluk verici. Her zaman kıymetli öğretmenlerimizin ve değerli öğrencilerimizin yanındayız. Kendilerini tekrar tebrik ediyor ve faydalı çalışmaların her zaman destekçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.” dedi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@