29.11.2022, 11:11

Bizimle dalga geçemezsiniz

Heybende ne var derdi bir üstad. Ne biriktirdin bu hayatta para mı, dost mu, mülk mü yoksa yalnızlıklarını mı? Biriktirdiklerin kadar ıskaladıklarını ne yapacaksın? Unuttuğun kadar en az unutulduğun da vardır inan. Anladığın kadar anlamadığın ve anlattığın kadar anlatamadığın. 

Hiç sevdiğinin elini tutup da yeşil kırlarda kelebekleri kovaladın mı? Hiç sabaha karşı içinde fırtınalar koparan sevda ile uyumaya çalıştın mı? Cebindeki son paranla O’nu görmeye gittin mi? Bak bunları yapmadıysan heybende çok yer vardır ama geriye eksikleri tamamlamaya zamanın kaldı mı bilmem. 

Ömr-ü hayatınıza yukarlardan bir zaman skalası gibi baksaydınız ne de gündelik ve boş işlerle zamanı hoyratça kullandığınızı görürdünüz. Hayata tutunabilmek için, aileniz için, dostlarınız için, arkadaşlarınız için, mesleğiniz için neler yaptınız neler. Peki kendin için en son ne yaptın? Bir tenhada şiir okumayalı ne kadar zaman oldu? Bir şarkıyı mırıldanmayalı ne zaman geçti? 

Her tiyatro oyununu izlemeye giden aslında oyunculardan birinin yerine kendini koyarmış. Her sinema filminde de öyle. Gidebildin mi son zamanlarda. Kendini yerine koyabileceğin bir kahramanın oldu mu? Peşinden koştuğun hayat senin mi yoksa senin mi bir hayatın olsun diye koşuyorsun?

Orhan Veli’yi niye herkes bilir şimdi anladın mı? Fütursuzca kendini yaşadığı ve de bunu cümle aleme içinin berraklığı ile anlatabildiği için. Sait Faik neden hep bizden biri oldu? Senin benim evde yaşar gibi bir hayatı oldu. Bunu da dünyanın en varlıklı insanıymış gibi anlatmadı mı? Yoksulluğunu anlatırken bile kahretmek değil paylaşmak vardı hep dizelerinde. Ağlamaklı bir dize yoktur ama meydan okuma vardır. 

Hayatınıza başladığınız dünya ile şimdiki aynı mı? Değişen dünya ile sen de değiştin mi yoksa ıskaladın mı? Yoruldun mu koşmaktan da artık sadece seyre mi daldın?  Eskileri anlatmaya başladıysan tribüne çıktın demektir. 

Yeter ki omuzunda asılı anılarını biriktirdiğin heybeni yere düşürme. Seviyeni belirle ve seninle kimsenin oynamasına izin verme. 

Neden yazdım tüm bunları anlatayım. Bir video dolaşıyor sosyal medyada. Su zammı için millet kuyruktayken, su kartıyla yükleme yaptığımız makinedeki para yerleştirme yeri bozulmuş da arkada bir memur eliyle o boşluktan parayı alıyormuş da karta yükleme yapıyormuş. Doğru mudur yanlış mıdır bilmem. İster doğru ister yanlış olsun fark etmez. Bizlerin de bir hayatı var. Bizimle dalga geçemezsiniz. Zam yapma niyeti bile ESKİ’nin dolayısıyla da belediyenin kasasını doldurmaya yetti. Suat Balcı’yı neden istifa ettirdiğinizi biliyoruz. Bu milleti enayi yerine koyanlar, kendini tek bilen sananlar unutmasın ki suskunluğumuz sizde eksik olan tevazu bizde var da ondan.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@