1. YAZARLAR

  2. Şengül Adıbelli

  3. Bu defa siyah ve kırmızı karşı karşıya!
Şengül Adıbelli

Şengül Adıbelli

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu defa siyah ve kırmızı karşı karşıya!

A+A-

Celalettin Kesikbaş adaylığını 24 Mayıs 2017’de açıkladı.

Yani tam 10 ay oldu.

10 aylık sürecin sonunda ise Kesikbaş ekibiyle birlikte amacına ulaştı. Bu yüzden bugün Celalettin Kesikbaş hakkında birkaç not düşmek istedim.

Kesikbaş 9 grupta birinci çıkarak, kazandı. Demek ki sanayici kendisine inandı, projelerini doğru değerlendirdi ve ona güvendi.

Peki zaferin ardından Kesikbaş ne dedi, bu saatten sonra kendisinden ne bekleniyor?

Yeni projelerden ziyade ilk önce yarasına dokundu sanayicinin. ‘’ 2 yıl boyunca ruhsat bekleyen sanayici düşünebiliyor musunuz? Olmaz. Olmamalı. Engel konulmamalı, aksine engeller kaldırılmalı ‘’ dedi. Ruhsat bekleyen sanayicinin içine bir su serpti.

Daha sonra sanayiciyi bir araya toplayan birlik beraberlik konuşması yaptı. ‘’kurumsal barış’’ dedi.

‘’Bir şeyleri değiştirebileceğimize inandığımızda bu inanca tüm sanayicilerimizi de dahil etmek ilk hedefimiz oldu. Ve karar verdik. BİZ olmalıyız. Gördük ki ‘Biz’ kavramı sanayimizde ve sanayicimizde eksik olan bir kavramdı. Bu bağlamda ilk yapılması gereken ‘kurumsal barış’ ortamının tesis edilmesi oldu’’ dedi.

BİZ ve KURUMSAL BARIŞ sözleriyle ortamı yumuşatmayı başardı.

Geçmişi hatırlatarak neler yapıldığını ve yapılabileceğini söyledi.

‘’Gereken şey sanayicimize Eskişehir’in bir ‘Sanayi Kültürü’ne sahip olduğunun hatırlatılmasıydı. Uçak Sanayisinin cumhuriyetin ilk 10 yılı içerisinde bu topraklarda başladığını, ardından devrim arabalarının muhteşem hikâyesinin yine bu topraklarda yazıldığını ve demiryollarımızın başkentinin yine Eskişehir olduğunu hatırlamak gerekiyordu. Neden hatırlanmak diyorum. Çünkü bu hikâyeleri yazanlar biziz, bizim atalarımız, babalarımız. Günümüzde ise ihtiyacımız olan tek şey birliktelik ve onu da sağladığımıza inanıyorum” dedi.

Sanayicimiz bu şekilde geçmişte başarıldığını ve yine başarılabileceğine inandı, kendisine inandı.

Ve son olarak sanayicinin güvenini ve inancını kazanan Kesikbaş, projelerini anlattı.

Neler vardı bu projelerde dersiniz birkaç tanesini hatırlatalım.

İlk başta 19. Sırada olduğumuz ihracattan bahsedelim. Kuracağı İhracat Ülke Masalarıyla ihracatta sonlara gerileyen Eskişehir’i ilk 6’ya sokmayı amaçlıyor.

İkinci proje de umudu gençlerden Kesikbaş’ın. Eskişehir’in gençleri Eskişehir’i ve ülkemizi kalkındırıyor sözleriyle başlayan projesini detayı ise bana göre çok ilginç. Belki de yaşımdan ötürü en dikkatimi çeken ve olmasını en çok umduğum proje budur. Olduğumuz çağa, gelişen teknolojiye yakışır bir proje olarak görüyorum. Proje için Kesikbaş’ın açıklaması ‘’4 yılda 1000 gencimize kodlama ve robot programlama eğitimleri vererek kaçırdığımız 3. Sanayi devrimine üzülmek yerine Endüstri 4.0’da yerimizi alacağız’’

Büyük harflerle yazmak istiyorum bunu. UMARIM.

Üçüncü proje ise direkt Eskişehir sanayicilerine yönelik. Kesikbaş yük taşımacılığı ile ilgili tüm hizmetlerin en iyi şekilde verildiği, müşterilerin idari, teknik, sosyal, tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği ucuz ve güvenli taşıma imkânı sağlayarak dünyaya açılmayı kolaylaştıran merkezin kurulacağından bahsetti. Hadi bakalım buna da bir inşallah diyelim Eskişehir Sanayicilerinin adına.

Bunlar dışında 2 projesi daha var Kesikbaş’ın. Onlarda yukardaki 3 proje gibi nokta atışı. Nokta atışı diyorum çünkü Kesikbaş, Eskişehir’in mezun gençlerini düşünmüş. Çalışan sanayicisini düşünmüş. Eskişehir’in Türkiye de ki ihracat rakamlarını düşünmüş.

İyi, hoş, güzel düşünmüş. Şimdi ise faaliyet zamanı. Gözler Kesikbaş’ta.

Eğer projeler anlatıldığı gibi uygulanırsa güzel bir dönem geçireceğimize eminim.

Bu sebeple Kesikbaş’a da Eskişehir’e de hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.