22.04.2021, 21:42

Bu seferki tosuncuk maşallah yakışıklı

Bedava peynir fare kapanında olur derler.

Kripto paraların dünyada bu kadar yayılması ve kahvehanelere kadar düşmesi bir şeylerin olacağının sinyallerini veriyordu.

Söz konusu kolay para olunca kimse sorgulamadan bu fantezi dünyasına atılıyor.

Thodex isimli bir kripto para platformu Türkiye’de binlerce kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Hatta öyle ki Türk dizi ve film sektöründe aurasını fazlasıyla ispatlamış oyuncular, modeller de bu Thodex platformunun reklam kampanyalarının yüzü olmuştu. 


Thodex birkaç gün önce piyasa değerinin yüzde 30 altında Doge ticareti yaptı. 24 saat içerisinde 500 milyon dolarlık bir işlem gerçekleşti. Bunun ardından site bakım sebebiyle hizmete kapatıldı. Kurucu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına çıktığı öğrenildi.

Yurtdışında da kripto para piyasalarını takip edenler Türkiye’de Thodex’te yaşanılan yüksek hacimli işlemlere dikkat çekip ‘’Türk devleti, bu siteyi denetliyor musunuz?’’ gibi uyarılarda bulunmuştu.

Şimdilik 2 milyar dolarlık bir vurgundan bahsediliyor. 

Türkiye’de Jet Fadıllar’ın arkası kesilmiyor.

Özellikle ülkemizde de kripto paralara karşı olan tutumun pek ılımlı olmadığını görüyoruz.

Çünkü takip edilebilen bir sistem değil. Paranızı istediğiniz ülkeye, kişiye, gruplara aktarabilirsiniz ve hiç kimse de sizin bu parayı ne yaptığınızın hesabını soramaz.

Belki de terör örgütlerine aktarılan illegal paraların meşru bir yöntemine evet diyoruz kripto paraları benimserken.

Thedox kurucusu Faruk Fatih Özer bir açıklama yaptı. Yurtdışına yatırım için gitmiş, Thodex’i kullanan 700 bin kişiden sadece 30 bini böyle bir problem ile karşılaşmış. Siteleri yoğun bir siber saldırıya maruz kaldığı için siteyi de bakıma almışlar. Açıklama kısaca böyle.
700 bin kişinin kullandığı Thodex ve 2 milyar dolar gibi bir paradan bahsediyoruz.

Ayrıca piyasa değerinin yüzde 30 altında satılan Doge Coinlerden. Düşünün elinizde 500 kilo altın var ve siz bu altınları o günün piyasa değerinin yüzde 30 altında satmaya karar veriyorsunuz.

Kesin bir şeylerin peşindesiniz. Hadi hayırlısı.

Faruk Fatih Özer ayrıca katıldığı bir televizyon programında "Kripto paranın hem taşınması hem de bir yerden bir yere aktarılması tamamen bana bağlı" diyor. 

Bu hangi cüretkârlığın narsist tanımlaması acaba.

Ayrıca Thodex’i kuran firma ‘’zarar ettim’’ diyerek hiç vergi de ödememiş. 

Tek akıllıyı kendileri sanıyorlar.

Evet dünyada küreselleşme ile birlikte hayatımıza giren dijitalliği inkar etmek doğru olmaz. Günümüz normlarının ve faaliyetlerinin tamamen dijital bir boyuta dönüşmesi, elbette elle tutulabilir paraların da geleceğinin ne olacağını konusunda bizlere ipucu veriyor.

Bugün 1 Bitcoin 1 kilogram altına eş değer. Bu gidişle artık devletler altın değil Bitcoin biriktirmek zorunda kalacak.

E üstüne üstlük bu kripto paralar üretim, alım ve satım esnasında binlerce farklı kombinasyonla şifrelenen bir sisteme de sahip olduğu için paranızı kime gönderdiğinizin hesabını da hiçbir resmi kuruluş size soramayacak.

128 milyar doları düşünün. Ne oldu, ne olmadı bir şekilde verilerle izahı yapılmaya çalışılıyor. Fakat 

128 milyar dolar eğer Bitcoin olsaydı, o zaman ne soracak ne verecek hesabınız olurdu.

Yandı, bitti, kül oldu, dağa kaçtı…

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özerin’in zamanında Mevlüt Çavuşoğlu ile çekildiği fotoğraflar da yayılmaya başladı. Sosyal medyada bazı isimler, 2 milyar dolarlık vurgunun tesadüfi olmadığını, devlet desteğinin olduğunu ima etti.

Neyse ki bu algı operasyonu Mevlüt Çavuşoğlu’nun seri açıklamasıyla bir sansasyonele dönüşmedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir.

Umarım Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in açıklamaları samimidir. 2 milyar dolar dağa kaçmamıştır.
 

Yorumlar (2)
Veysel 3 hafta önce
Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız. Elinize sağlık
Bünyamin Özdemir 3 hafta önce
Güzel yazı. Beğenerek okuyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@