1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. BU SİSTEM SÜRÜCÜLERE CEZA YAZIYOR MU?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

BU SİSTEM SÜRÜCÜLERE CEZA YAZIYOR MU?

A+A-

Başka adı veya söylenişi var mı bilmiyorum. Baktım ki başka şehirlerde öyle deniyor bende o günden beri  EDS diyorum onlara. Şehrin hemen her yerinde hele ki son dönemlerde sıkça çıkar oldu karşımıza. Hani eskiden şehirlerde TAK diye tabir edilen süslü kemerler olurdu. Estetik olarak onları aratsa da şeklen onlara benzeyen bu demir geçitler ve üzerindeki kameralar ile ilgili herkes gibi benimde merak ettiklerim var.

Suçun önlenmesi, suçlunun teşhis ve takibi için elbette gerekli ve önemli bu kameralar. Şayet bu amaçla yapıldıysa ve hemen her caddede karşımıza çıkıyorsa inanın tek itirazım da yok. Aksine güven arz ettiği için mutlu olurum. Ancak bu sistemlerin hepsinde hız denetimi yapılıyor mu? Plaka tanıma özelliğinin yanı sıra hepsinde otomatik ceza sistemi de var mı merak ediyorum?

Daha çok merak ettiğim, daha doğrusu kaygılandığım şey ise bu sistemlerin şayet hız tespiti için konulduysa bu tespiti standart bir hız için mi, yoksa konulduğu yere göre belirlenmiş bir azami hıza göre mi değerlendirdiği?

Zira bazı bölgelerde hız sınırı kaç km, kaç ile gidilirse cezaya maruz kalınmaz bilmiyoruz. Çünkü olması gereken yerde bir uyarı, ikaz, hız sınırı ile ilgili bildirim yok. Çevreyolu’ nu biliyoruz ama Afyonkarahisar yolu istikametindeki bağlantıda sınır kaç? Atatürk Bulvarın da her noktada sınır aynı mı? 50 km mi yoksa daha fazlamı? Sazova köprüsünden inişte ya da Anadolu Üniversitesi önündeki ile Söğütönü mahalle civarındaki EDS aynı sınırda mı? Hepsini merak edince kafam da karışıyor, aklımda.

Aklımı karıştıran bir başka husus ise bu radar takibi sadece Emniyet Müdürlüğü mü, yoksa özel bir şirket ya da yerel yönetim ortaklıkları ile yapılıyor.

Zira bir dönem özellikle kâr payı yüksek olsun diye başka şehirlerde özel firmaların ya da yerel yönetimlerin bu hız sınırlarını bazı yerlerde çok düşük tutarak cezadan aldıkları kar payını yükselttikleri iddia edilmişti. Eskişehir’de böyledir demiyorum ama değilse de bilelim, kafamızda soru işareti olmasın diye düşünüyorum.

Malum küçük bir şehiriz, şehir efsaneleri kolayca yayılıyor, doğru ile dedikodu birbirine karışıyor ve iş işten geçtikten sonra gerçekler inandırıcı gelmiyor insanlara.

Bu yüzden bu konularla ilgili Midas Medya olarak 20 gün önce yazılı bir dilekçe verip, aynı soruları orada de dile getirdik ama henüz cevap gelmedi.

Bir de buradan soralım bakalım, bilgi alabilecek miyiz?

Önceki ve Sonraki Yazılar