1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Büyükerşen Aday Olmayacak
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükerşen Aday Olmayacak

A+A-

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün katıldığı bir TV programında Cumhurbaşkanlığı ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre Yılmaz Büyükerşen’in adaylık ihtimalini sonlandırmış ve ufak bir ihtimal dahi bırakmamıştır.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti: "Abdullah Bey'in cumhurbaşkanlığı tarafsızdı. Eskişehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen de son derece başarılı. Fakat bugüne kadar her iki isimle de böyle bir konuyu konuşmadık. Abdullah Bey esas olarak tarafsız cumhurbaşkanlığı yaptı. Zaman zaman eleştirdik ama olabildiğince tarafsız Cumhurbaşkanlığı yaptı. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı dönemine saygı duyuyorum" Kendisini bir kez ziyaret ettim, bu konuyu konuşmadı.

Abdullah Gül ve Büyükerşen’in adaylığı konusunda yuvarlak bir cevap vermeye çalışmak. Adayımız toplumun tüm kesimlerinden oy almalı, sayın Gül esas olarak tarafsız bir Cumhurbaşkanı’ydı demek. Üstüne üstlük Büyükerşen ve adaylık ne zaman söz konusu olsa Kılıçdaroğlu’nun Yılmaz Hoca için çok iyi bir Belediyeci vurgusu yaparak Belediyecilik ’de daha iyi mesajını verdiğini hisseden herhalde tek ben değilim.

Zamanında Çankaya Noteri diye CHP’lilerin sıkça eleştirdiği, masasına giden 850 dosyanın neredeyse tamamını imzaladı diye eleştirilen, Ergenekon- Balyoz, Açılım gibi yakın geçmişin bu stratejik konularına aktif destek veriyor diye denmedik bırakılmayan bir ismin, ona tepki gösterenlerce Cumhurbaşkanı adayı göstermek adına nabız yoklaması başladıysa, kimin aday olmayacağını tahmin etmek kolaylaşıyor.

CHP Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday yapılması sürecindeki kafayı değiştirmek bir yana daha da güçlendirmiş gözüküyor. Kendi tabanından ziyade İktidar ve ittifaklarından oy alacağına, bunu da İktidar partisi içinde ya da sağ tandans içinde yer alan bir isimle yapabileceğini umuyor. “Önceki denemede Ekmeleddin İhsanoğlu yeterince tanınmış bir isim değildi, Abdullah Gül ile bunu başarırız”” diye düşünüyor olacak ki, Genel Başkan Kılıçdaroğlu Gül ve Büyükerşen ile ilgili soruya böyle bir cevap veriyor.

Bakın Büyükerşen Cumhurbaşkanlığı konusunda 2. Kez böyle bir sürece girmez. İsmini Kılıçdaroğlu ve ekibinin kafasındaki senaryoya göre harcatmaz. Kendini böyle bir kıyaslamanın içine sokarak marka değerini riske atmaz.

Zaten adaylık konusunda kararlı, bu konuda fazlaca istekli olsaydı bugüne kadar bu konu hakkında bırakın görüşmeyi, altyapı, strateji, ekip bile hazırlamıştı.

Bırakın bu hazırlıkları Kılıçdaroğlu görüşmedik bile diyor. Bence doğru söylüyor. Görüşmüş olsalar ve Büyükerşen niyetli olsa, Kılıçdaroğlu Abdullah Gül’e böyle ulu orta mavi boncuk takamazdı.

Bu sebeple bence bu iş, bu adaylık süreci Hoca için bitmiştir. Her ne kadar böylesi süreçlerde her an her şey değişebilir olsa da, CHP’nin iddialı bir adayla bu işe girmeye niyeti yokken, böyle bir sürprize de pek ihtimal vermiyorum ben.

Önceki ve Sonraki Yazılar