1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Büyükerşen ve Bat Şeba’nın kocası…
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükerşen ve Bat Şeba’nın kocası…

A+A-

Her ne kadar Devlet Bahçeli “Yerel seçimler zamanında yapılsın” dese de, yerel seçimlerin de erkene alınma ihtimali var. Bu koşullar altında Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini, şöyle bir incelemekte fayda görüyorum.

Köprübaşı’nda dolaşıp da vatandaşlara mikrofon uzatıp, “Kim belediye başkanı olsun?” diye sorarsanız alacağınız cevap yüzde 90, Yılmaz Büyükerşen olacaktır. Ancak bu durum Büyükerşen’in ilk seçimlerde yüzde 90 oy alacağını göstermez. Çünkü Büyükerşen’in karşısına AK Parti’nin kimi aday çıkaracağı belli değil. Bu isme AK Parti’nin üst kademelerinde bile karar verildiğini zannetmiyorum.

Umarım bu yorumlarıma MHP’li dostlarımız kızmazlar. Zira onları ben artık Türk Siyasetinde ‘belirleyici’ olarak görmüyorum…

AK Parti’nin Büyükşehir’de Yılmaz Büyükerşen’e karşı çıkaracağı adayın adını bilmeden, seçimler hakkında yorum yapmak da çok doğru değil.

Her ne kadar Genel Yayın Yönetmenimiz Hakkı Kutlu “Hizmet üretilmesi umurumuzda değil mi?” başlıklı yazısında Yılmaz Büyükerşen’in son dönemde Eskişehir’e önemli bir hizmette bulunmadığını öne sürse de, bu durumun seçimlere önemli bir yansıması olacağını düşünmüyorum.

Aynı soruyu, “Son 4 yıl içinde Tayyip Erdoğan Hükümeti Türkiye’ye ne hizmet üretti ki? Hizmet üretilmemesi umurunuzda mı?” diye değiştirebilirsiniz. Bu sorunun yanıtı, Erdoğan’a oy verecekleri etkilemeyecektir.

Türkiye’de insanlar, duygularına göre oy veriyor.

Kim ne derse desin Yılmaz Büyükerşen çok önemli bir Eskişehir markasıdır ve seçimlere girdiği zaman karşısındaki ismin işi bir hayli zor olacaktır.

Her neyse…

Burada AK Parti’nin bir karar vermesi gerekiyor. Bu seçimleri almayı gözlerine kestirecekler mi? Yoksa ‘Zaten Hoca’ya karşı seçimi kaybederiz, bu fırsattan istifade parti içindeki rakiplerimizi tasfiye edelim” mi diyecekler.

Eski Ahit’te bahsedilen bir kısas, siyasette pek kullanılır. Tevrat’a göre Kral Davut, Bat Şeba adında bir kadına gönlünü kaptırır.

Yalnız ortada büyük bir sorun vardır. Bat Şeba evlidir. Kocası da Kral Davut’un ordusundaki subaylardan biridir. Kral Davut Bat Şeba’nın kocasını yanına çağırır ve Filistin’deki putperestlerle savaşan ordusunun komutanına yazdığı mektubu götürmesini ister.

Ordu komutanı mühürlü mektubu açınca yüzünün şekli değişir. Zira mektupta, “Bu mektubu getiren adamı savaşın en şiddetli yerine götür ve yanından çekil” der…

Plan amacına ulaşır, Kralının emrini uygulayan adamcağız ölür ve yas süresi bitince de Kral Davut, güzeller güzeli Bat Şeba’yla evlenir.

Şimdilerde CHP Genel Başkan adaylarından Muharrem İnce’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağı konuşuluyor. Bu durum Muharrem İnce’nin seçimi kaybetmesine ve popülaritesinin kaybolmasına yol açacaktır.

Aynı planı AK Parti’nin Eskişehir’de de uygulaması olası…

“Bu adam (veya kadın) artık çok oluyor. AK Parti’nin içinde yükseliyor. Bunu Büyükerşen’in karşısına çıkaralım ve yanından çekilelim ki seçimi kaybetsin” diye düşünür mü acaba birileri?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.