1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Büyükşehir hırsıza değil bilime para veriyor
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir hırsıza değil bilime para veriyor

A+A-

Türkiye’de bırakın arkeolojiye destek vermeyi, bir takım mezar hırsızlarına destek veren, onları koruyup kollayan belediyeler olduğunu duyuyoruz.

Tabii sözüm meclisten dışarı…

Büyükşehir Belediyesi güzel bir icraata imza atarak alkış topladı.

Sıklıkla Eskişehir’in bir başka şehir olduğunu dile getirir, kentimizin sahip olduğu güzellikler ve insan yapısıyla övünüyoruz. Eskişehir sadece parkları ve sanat eserleriyle değil, aynı zamanda duyarlı insan yapısıyla da özel bir yerde.

Bu şehirde, hiçbir kentte bulamayacağınız kadar ‘candost’ bulabilirsiniz. Sokak hayvanlarına yönelik son derece duyarlı bir şehir olduğumuz su götürmez bir gerçek. Özellikle Tepebaşı Belediyesi’nin Hayvan Barınağı gayet güzel çalışıyor. Odunpazarı Belediyesi de bu konuda kendisini sürekli geliştiriyor. Yaptıkları çalışmaları Eskişehir’deki bütün hayvan severler takip ediyor.

Bütün bunlara karşın Eskişehir’de bir hayvan mezarlığının bulunmuyor oluşu, üzücü bir durumdu. Nitekim bu konuyu dile getiren bir haber de yaptık, “Eskişehir’e yakışmıyor” diye…

Yaptığımız haber bir etki yaratmış ki, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, ne zamandır gündeminde olan Hayvan Mezarlığı Projesini aktive ettiğini duyduk. Elbette Büyükşehir yetkililerinin ‘Şimdi bir hayvan mezarlığı yaparsak, ne tip eleştirilere muhatap oluruz’ diye endişe etmesi normal. Ancak yöneticilik makamı da, riskle kararlar alma makamı. Endişe etmesinler; Eskişehir halkı bilinçlidir ve hayvan haklarına ilişkin bir gelişmeye imza attığı zaman, kendi belediyesinin arkasında duracaktır.

‘Çiçeği burnunda’ bir medya kuruluşu olarak, haber kategorilerinden birinin adını ‘patiler’ olarak belirledik.

Bırakın Eskişehir’i – sanırım – Türkiye’de bile bir haber sitesinde böyle bir kategori bulunmuyor. Biz ‘patiler’ sekmesini ‘dostlar alışverişte görsün – diye oluşturmadık. Çalışanlarımızın tamamı hayvan sever ve hayvan hakları konusunda duyarlı kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla hiç kimse bizden candostlarımız söz konusu olduğu zaman tarafsız olmamızı beklemesin…

Bir hayvan sever olarak, Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tebrik ederim.

Hırsıza değil bilime

Yine yayınladığımız haberler arasında Eskişehir’de sessiz sedasız yürütülen bir bilimsel çalışmanın ayrıntıları da bulunuyordu. Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden Profesör Metin Kartal ve çalışma arkadaşlarının, tarih öncesi dönemde yaşayan atalarımızın izlerini araştırdığını öğrendik.

Arkeoloji bilimi, zannedilenin aksine ‘Indiana Jones’ filmlerinde olduğu gibi bir şey değil. Profesör Kartal’ın Harrison Ford gibi bir kırbacının olduğunu zannetmiyorum. Metin Kartal’ın çalışmalarının sonunda yanmakta olan bir uçaktan paraşütle atlayıp, güzel kızı son saniyede kurtardığına da ihtimal vermiyorum.

İşin doğrusu film sektörünün ‘mezar hırsızı – arkeolog’ karışımı klişeleri gerçek hayatta bulunmuyor.

Hazır mezar hırsızlığından bahsetmişken, Büyükşehir Belediyesi’ne bir teşekkür daha etmem gerekiyor. Profesör Kartal’ın çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklendiğini öğrendiğimde kıvanç duydum.

Türkiye’de bırakın arkeolojiye destek vermeyi, bir takım mezar hırsızlarına destek veren, onları koruyup kollayan belediyeler olduğunu duyuyoruz.

Tabii sözüm meclisten dışarı…

Bu açıdan bakıldığında Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin kıymeti daha bir belirgin oluyor. Kendisi de bir bilim adamı olan Profesör Büyükerşen’e gösterdiği bu duyarlılıktan ötürü ayrı bir teşekkür borcumuz var sanırım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.