1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Büyükşehir Sana Emanet Oğlum
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Sana Emanet Oğlum

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Engin Çakmak son yıllarda Eskişehir’in en etkili isimlerinden birisi oldu. 2015 yılında CHP’den milletvekili aday adayı olan Çakmak, favorilerden biri olmasına rağmen aday olamadı.

Yıllarca Danıştay Genel Sekreterliği gibi önemli bir görevi taşıdı omuzlarında. Seçim sürecinden sonra ise kendisine çok güvenen ve inanan Büyükerşen ile çalışmaya başladı.

Büyükşehir Genel Sekreteri olarak kısa sürede başarılı işler ortaya koydu. İlişkileri yönetme konusunda başarılı bir performans ortaya koydu. Büyükşehir Belediyesi’nin âtıl durumda olan işlerini aktif bir hale soktu. En önemlisi ise inisiyatif alma konusunda yıllardır kimsenin cesaret edemeyeceği kadar cesur adımlar attı.

Bürokrasi de tecrübeli olması ve Hoca’nın kendisine verdiği yetkinin gücünü çok iyi kullandı.

Aslında bir erken seçim söz konusu olmasaydı, herkes onu yerel seçimlerin güçlü adaylarından biri olarak düşünüyordu.

Büyükerşen’in aday olmaması veya parti içindeki herhangi bir sürprize karşı Odunpazarı ya da Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olma ihtimali daha yüksek görünüyordu.

Erken seçim süreci beklenenden de erken olunca işler biraz karıştı sanırım. CHP’nin muhtemel aday listesinin büyük ölçüde değişmesi beklenirken, aday olma ihtimali olan isimler içinde “Engin Çakmak” ismi herkesçe söylenir olmaya başladı.

Kendisiyle konuşmadım, telefonda dahi sormadım. Sadece tahmin üzerinden ilerliyorum. Engin Çakmak’ın bu konuda kararsız olduğunu düşünüyorum.

Bu kararsızlığın altında yatan sebep ise yine Büyükerşen. Büyükerşen Cumhurbaşkanı adayı olmaz ise Çakmak vekil adayı olarak listede üst sıralardan birinde yer alır. Ancak Büyükerşen Cumhurbaşkanı adayı olursa bu konuda geri çekileceğini düşünmekteyim.

Zira “Hoca aday olursa istifa edecek ve büyükşehir belediye başkanlığı sadece isim değil, aynı zamanda partide değiştirmek zorunda kalacak” Ak Parti’nin meclis çoğunluğu ile kendi içinden bir ismi büyükşehir belediye başkanı yapacağı kesin.

Peki, bu durumda Büyükerşen Cumhurbaşkanı seçileme ihtimaline karşı, belediye içindeki etkili isimlerin dışarıya çıkmasını ister mi? Yerel seçime kadar ne görev yaparsa yapsın duruma her anlamda “hâkim” olacak isimler orada dursun istemez mi? Yani her şeyi Ak Parti lehine bırakacak kadar düşüncesiz olabilir mi?

Sizi bilmiyorum. İflah olmaz Büyükerşen düşmanları ne düşünür onu da bilemiyorum ama bence “Hoca her şeyi düşünecek kadar zekidir” ve bu ayrıntıyı da eni konu hesaplamıştır.

O Yüzden muhtemel milletvekili adaylıkları için önce Büyükerşen’in adaylık sürecini bekleyeceğiz. Büyükerşen Engin Çakmak’a “belediye sana emanet oğlum” mu diyecek, yoksa “Eskişehir sana emanet oğlum” mu diyecek 2 vakte kadar öğreneceğiz.

Ancak görünen o ki, koşullar ne olursa olsun perde arkasında Engin Çakmak ismi üzerinden de Eskişehir siyasetini konuşmaya devam edeceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar