1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Büyükşehir’den Karakaya mı bekliyordunuz?
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’den Karakaya mı bekliyordunuz?

A+A-

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, yapımı yılan hikâyesine dönen Ilıca Barajı inşaatında hukuki engellerin kalktığı belirtildi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Ilıca Barajı inşaatının tamamlanmasında kamu menfaati olduğu, söz konusu inşaat yapım işinin Toprak Koruma Kurulu ve Bakanlığın 2’inci kararı ardından başlatıldığı gerekçesiyle Ilıca Barajı inşaatına kaldığı yerden devam edilmesinde sakınca olmadığı kararını verdi.

Öncelikle yüce mahkemenin verdiği kararın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Kent merkezindeki nüfusu giderek artan Eskişehir’in büyük bir su sorunu olduğunu söyleyemeyiz. Ancak siyasetçiler sadece mevcut sorunları çözmekle yükümlü değiller. Onların aynı zamanda, ileride olabilecek sorunları öngörmesi ve daha sorun oluşmadan çözümler üretmesi gerekiyor.

Evet… Eskişehir’in ‘büyük’ bir su sorunu yok, ama ‘hiç su sorunu yok’ da diyemeyiz. Nüfusun giderek arttığı Eskişehir’in ilerleyen yıllarda su sorunuyla karşılaşması olası.

Yükselen nüfusa bir de küresel ısınmayı, bilinçsiz tarla sulamalarını ve olası kuraklıkları da ekleyin…

Eğer şimdiden önlem almazsak, ileride su sorunuyla karşılaşabiliriz. Bu açıdan bakıldığında Büyükşehir Belediyesi’nin Ilıca Baraj yatırımını çok önemsiyorum.

Büyükşehir Belediyesini eleştirenlerin bir kısmı, söz konusu Ilıca Barajı’nın küçük olduğunu, Eskişehir’in su sorununa çözüm üretemeyeceğini belirtiyor. Hatta bazıları biraz daha ileri gidip, Ilıca Barajı hakkında ‘Süs havuzu’ benzetmesi yapıyor.

Madem projeyi bu kadar küçük görüyorsunuz, neden sürekli aynı konuyu gündeme getiriyorsunuz? Velev ki haklısınız, Büyükşehir Belediyesi ‘süs havuzu’ yapıyor, o zaman siz ‘bir bardak suda fırtına kopardığınızı’ kendi ağzınızla itiraf etmiş olmuyor musunuz?

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım; Büyükşehir Belediyesinin eti belli budu belli. Ne yani? Büyükşehir Belediyesi’nden bir ‘Karakaya ve ya Keban Barajı’ yapmasını mı bekliyoruz?

2008 yılında başlayan Ilıca Barajı Projesi için 2014 yılında alınan mahkeme kararı kötü bir dönüm noktası olmuştu. 2017 yılında ise Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusuyla inşaata devam edilmesi sağlanmış, ancak hemen akabinde ESKİ Genel Müdürü hakkında soruşturma açılmıştı.

Bütün bu gelişmeler Büyükşehir cephesinin ‘Engellendiği’ni iddia etmesine neden olmuştu.

Eğer siz, ‘Gözünün üstünde kaşın var’ diyerek Büyükşehir Belediyesi’nin bazı çalışmaları engellerseniz, bu haklı gerekçe karşı tarafça kullanılır ve Büyükşehir’in yapamadığı işlerde de ‘Engelleniyorum’ bahanesi arkasına saklanmasına zemin hazırlarsınız.

Benim çocukluğumda bir ANAVATAN Partisi vardı. Şimdi bu partiyi hatırlayan yok. 2 ay sonra Türkiye’de kimin iktidara geleceğini bilemeyiz. Yine aynı şekilde 2019 yerel seçimlerini kimin kazanacağını da yalnızca Allah bilir.

Makamlar ve mevkiler geçici, ancak yapılan hizmetler kalıcıdır. Eskişehir için çakılan tek bir çiviye bile sahip çıkmamız gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.