27.10.2022, 14:59

Çabuk unutuyoruz

Üretime güç ve ivme kazandıran Endüstriyel tedarik ve makine teknolojilerindeki yenilikleri takip etmek için en kolay yol, tabii ki İhtisas fuarlarıdır.

2019 ve 2020 yıllarını kapsayan Covid salgını ve pandemi kısıtlamaları her kesimi beklenmedik bir şekilde etkiledi…

Son iki senedir Türkiye’de ve dünya fuarcılığında yavaş da olsa bir hareketlenme başladı. Bu sevindirici bir şey, ancak bazı detay konuları gözden geçirmekte fayda var. Öncelikle endüstriyel fuarların en sıkı takipçileri önce firmalarda çalışan satın alma birimleri, üretim hatında çalışan mühendisleri ve teknik adamları olması gerektiğini düşünüyorum. Üretimden en üst düzeyde verim almak, daha az zamanda, en düşük maliyetle, en güvenli ve daha hızlı üretime bağlıdır. Bunu sağlayacak birimler de teknolojik her türlü yeniliğe açık olmalıdır. Peki bu yenilikleri mühendis arkadaşım, satın almacım nasıl öğrenecek, nereden bilecek?

Özellikle pandemide kariyerlerini gerek sağlık sorunları, gerek emeklilik, gerekse bölüm değişikliği sebebiyle devreden satın alma birimlerinin bir 'kurumsal hafızayı yitirme' dönemine girdiklerini açıkça görüyoruz. Evde esnek çalışma, dijital satın alma programları da tedarikçi - satın alma ilişkilerini de daha mesafeli hale getirdiği muhakkak. Tabii ki zamanın şartlarına göre strateji geliştirmek de bizlere düşüyor. Sektörde çözüm ortağı olabilmek için tüm yolları açmak, kapıları çalmak da bizim işimiz.

Yine de birbirinden asla ayrıştıramayacağımız Endüstriyel tedarikçi - satın almacı birlikteliğinin harmanlanacağı ve iki taraf içinde kazan/kazan yönteminin başarıya ulaşacağı fuarların artık çok daha önemli olduğunu bir kez daha yenileyelim.

'Dışarıya hep kendi pencerenizden bakmayın, çünkü güneş her pencereye farklı açılardan yansır.'

Yeni fuarlarda buluşmak üzere… 

Yorumlar (1)
kenan 2 yıl önce
sayın arıman ak partiyi unuttu insanlarda bu unutma huyu kronik sanırım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@