1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Çakırözer ne olacak?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Çakırözer ne olacak?

A+A-

CHP’de şimdilik beklenenin altında gerçekleşen aday adayı başvuruları belki yarından itibaren ivme kazanarak hızlanabilir. Hoca’nın muhtemel Cumhurbaşkanlığı adaylığı ki, bana göre “aday olmayacak” başvurmayı düşünenleri şimdilik bekleten bir gelişme. Başvuru azlığındaki ana sebeplerden biri de listelerde yer alacak isimlerin aşağı yukarı belli olduğu ile ilgili söylentiler.

Söylentiler ne kadar doğru ne kadar yanlış çok kısa süre sonra ortaya çıkacak. Bu arada merak edilen önemli hususlardan biri de geçtiğimiz dönem Eskişehir milletvekili olarak görev yapan Utku Çakırözer’in ne olacağı…

Çakırözer listede yer alacak mı? Ona karşı olanlar var mı? Başka bir yer özellikle Ankara’dan aday olur mu? şeklinde soruları hemen her gün duyuyoruz.

Ne olacak ben de bilmiyorum, tahmin etmek konusunda zorlanıyorum ancak kişisel görüşüm “Çakırözer’in başka bir şehre kaptırılmadan” yeniden Eskişehir listesinde yer alması.

Belki ilk geldiğinde biraz çekimserdik ona karşı. “Paraşüt aday, parti kontenjanı” gibi yakıştırmalar ile önyargılı yaklaştık. Ancak o kısa sürede bu yargıları paramparça ederek sanki bir iktidar vekili gibi yoğun bir performans ortaya koydu.

Bir günde 2 kere Eskişehir’e gelip gitti. Partisinin ve şehrin hemen her etkinliğine katıldı. İlçeleri, köyleri, sendikaları hemen her yeri dolaştı, dinledi ve onlarca kez soru önergeleriyle, meclis kürsüsünden yaptığı konuşmalarla Eskişehir sorunlarına gündem oluşturmaya çalıştı.

Açıkçası CHP adına kimse kusura bakmasın ama en iyi performansı gösteren isim oldu geçen süreçte. Bunu 3 sene önce yabancı olduğu parti tabanı da takdirle karşılıyor. Hatta bir ön seçim olsaydı eminim “ismine listenin tepelerinde rahatlıkla rastlardık” Bu yüzden muhakkak listede kalmalı ve yola devam etmeli.

Ancak başarı cezasız kalmıyor. Kendisinden parti içinde haz almayan, varlığı ile tedirgin ettiği isimler de var ki, onu sürekli Ahmet Ataç ile angaje etmeye çalışarak saf dışı bırakmaya çalışıyorlar. Sanki angaje edilen kişi de başka partidenmiş gibi nahoş, rahatsız edici bir hava oluşturuluyor. “Oysa Çakırözer Kazım Kurt ve Büyükerşen’in de program ve etkinliklerine eksiksiz katılmış. Hatta onlarla ilgili İktidar partisinden yapılan eleştirilere birileri sessiz kalırken, yüksek sesle tepki vermiş” bu anlamda bu angaje tezini çürütmek içinde somut birçok iş yapmış vekil olmasına rağmen başına bu geliyor.

Velev ki böyle bir durum da var diyelim. “Bugün aday adayı olan isimlerin angaje olduğu isimler yok mu?” Bu hiç mi rastlanmayan bir durum diye düşünmeden de edemiyor insan.

Velhasıl kelam Çakırözer Eskişehir için partinin bugüne kadar kontenjan kullandığı en özel, en başarılı isim ve bence devam etmeli.

Hele ki CHP’nin olası bir iktidar ya da iktidar ortağı olması halinde bu performans bizi ihya eder diye düşünüyorum. Bilmem yanılıyor muyum?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar