1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. CHP GEÇ KALIYOR, HABERİNİZ OLSUN
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP GEÇ KALIYOR, HABERİNİZ OLSUN

A+A-

CHP Geç kalıyor, haberiniz ola

 

İktidar partisi temsilcileri 24 Haziran için genellikle “sıradan bir seçim” görüşünde. Muhalefet partileri özellikle CHP’liler için ise bu seçim” Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi” olarak değerlendiriliyor.

Ancak saha ve taban hareketlerine, aday adayı başvurularına bakınca acele eden, seçime çok önemli diyerek hareket eden Ak Parti, sıradan bir seçim gibi işi ağırdan alan ise CHP gibi gözüküyor.

Eskişehir özelinde de durum farklı değil. İktidar partisi belki etkisi küçük ama teşvik edici olan Temayül, Kamuoyu yoklaması gibi süreci dinamik hale getiren işler yapıyor.

CHP’de ise aday adayı olsun diye gözünün içine bakılan isimler, haklı olarak aday sıralamasında köşeler tutulmuş diye düşünerek çekimser duruyor. İtibar ve para kaybetmemek adına normal bir savunma refleksinde.

Aday adayı başvuruları beklenenin altında. Bunda en büyük etken karar vericilerin bugüne kadar gösterdiği performans.

Örgüt daha doğrusu CHP’nin gerçek tabanının sesine ne kadar kulak veriliyor ortada.

Milletvekilliği için niyetlenenler çok basit bir matematik yapıyor ve geri çekiliyor.

Mesela; “Engin Çakmak kesin aday. Mevcut vekillerden birinin yeniden adaylığı muhtemel. Genel Merkez muhakkak paraşüt bir ismi seçilecek yere koyar. Listenin belki seçilebilir sıra gözüyle bakılan 4. sırası için ise Sinan Özkar aday yapılır ya da Kazım Kurt ile Büyükerşen karar verecek olursa yarışmaya gerek yok” diye düşünen birisine “sen de amma abartıyorsun” diyebilir misiniz?

Ya da karar verici gözüyle bakılan isimlerin “ben kimseye destek vermiyorum” icazet isteyenlere ise “genel merkez ne derse o” veya “bu dönem olmaz ise bir sonraki seçime” şeklinde sarf edecekleri klişe sözleri duyup, mevcut koşullar içinde bunu samimi bulabilir misiniz?

Valla kimse kusura bakmasın. Kimse birbirini de çevresini de kandırmasın. Doğruyu söyleyen de 10. Köyü göze alamıyorsa ben ideoloji insanıyım demesin. CHP bu seçime gerçekten önem veriyorsa Eskişehir’de bunu çok yoğun hissettirmeli. Özellikle aday belirlerken haftalarca yürünen “adalet” kavramını unutmamalı.

Tabii, Aday olması halinde CHP’yi güçlendirecek isimlere bu şansı vermeyeceğini ima edip, umutsuz bırakmak da, aday olması mümkün gözükmeyen isimleri aday adayı ol diye baskılayıp, gaza getirmek de bana göre ihanettir. Özellikle etrafınızda yer alan insanların gelişigüzel bir şekilde hayatlarını etkilemeyin.

Şayet hedef 4 vekil çıkarmak ise bu zor ama imkânsız değil. Eskişehir’in CHP konusunda karar vericileri bir araya gelerek Genel Merkez’e paraşüt aday istemiyoruz tepkisini sertçe göstermeli. Bir de Eskişehir genelinde adil ve hızlıca bir kamuoyu yoklaması yapmalı. Elbette kişisel kontenjanları artısı olabilir ama bu teşvik edici hareket tabanı gülümsetecek, aidiyet duygusunu güçlendirecek ve karar vericilerin de hedefine ulaşmaları için katkı sunacaktır.

Ha bir de belli isimlerin yanında kraldan çok kralcı olan, sanki her şey olağan, başkaları yalan atıyormuş gibi, “süre gittikçe daralıyor, iktidar partisi vaatleri sıralamaya başladı, Ak Parti aday adayları ilçe gezilerinde bile yolu yarıladı siz ne yapıyorsunuz?” diye soranlara uzaylı muamelesi yapmayın, Eskişehir ve Türkiye gerçeklerini saklamaya çalışmayın olur mu?

Tamam Eskişehir Türkiye’nin en IQ ortalaması en yüksek 2. Şehri ama bu sadece sizin zekânız değil "hepimizin ortalaması" diye hatırlatmak isterim. Lütfen zekamızla dalga geçmeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar