1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. CHP’de çarşı karışacak
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de çarşı karışacak

A+A-

Erken seçim sürecinde Eskişehir’de muhtemelen en hareketli, en kaotik süreç hemen her seçimde olduğu gibi CHP saflarında karşımıza çıkacak.

İktidar partisindeki mücadele daha içsel, daha kapalı kapılar ardında ve daha tek elden yürüyeceği için kamuoyuna yansıyacak aykırı söylemler, küslükler falan beklemiyorum.

Ama CHP’de hem mevcut listenin muhtemelen değişecek olması, hem de ön seçim ihtimalinin erken seçim nedeniyle ortadan kalkması çarşı pazarı karıştıracak.

Adayların belirlenme sürecinde nasıl bir yol izlenecek diye çok merak etmeye gerek yok. Cumhurbaşkanı adayı olsun ya da olmasın Büyükerşen’in bu işe müdahil olacağını sadece Yılmaz Hoca’nın değil örgüt üstünde ciddi etkisi olan Kazım Kurt’un da bu konu da etkili olacağını düşünüyorum.

Hele ki artık sadece ilk 3 sıra değil Eskişehir’den 7 vekil çıkacağı için 4. sıranın da kıymetli bir pozisyon olduğunu düşünürsek tansiyonun da haraketliliğinde ne denli olacağı ortada.

Hemen hemen tüm CHP’liler mevcut listenin değişeceğini, yeniden aday olursa Eskişehir’den mi olur bilemiyorum sadece Utku Çakırözer’in aday olma ihtimaline yer veriyor. Bende listenin diğer kısmında etkin olacağı düşünülen Büyükerşen ve Kurt’un, Ataç ile yakın ilişkileri olan ve Genel Merkez’inde etkin ismi olan Çakırözer’e karşı çıkmak istemeyeceği, bu konuda sıkıntı çıkarmayacağını tahmin ediyorum.

Usluer ve Yüksel’in Genel Merkez nazarında da Hoca nazarında da yeniden adaylığına herkes gibi ben de ihtimal vermiyorum.

Belki Usluer’in İzmir adaylığı, Cemal Okan Yüksel’in de Ankara adaylığı diye küçük bir ihtimal de not olarak buraya düşeyim.

Öte yandan kulislerde sıkça konuşulan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Engin Çakmak ve Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy isimleri ise kayda değer isimler. Ancak ben Akçasoy’un listede yer alma ihtimaline daha fazla şans veriyorum.

Bence Engin Çakmak Büyükerşen’in olası bir Cumhurbaşkanlığı adaylığı süreci içinde, yerel seçim yapılacağı dönem içinde en büyük kozlardan, emniyet siboplarından biri olarak genel sekreterlik görevine devam edecek. Ama hem kadın aday kontenjanı hem de Hoca’nın güvendiği isimlerden biri olarak Nuray Akçasoy’u listede 2. sıranın altında kalmayacak bir isim olması sürpriz olmaz.

Peki, listede ihtimali yüksek olabilecek diğer isimler kimler diye sorarsanız ne desek yalan olur. Sadece yakın gelecekte Büyükerşen ve Kurt ile ilişkileri güçlü, onların desteğini alabilecek, karşı çıkmayacağı isimler olacağını tahmin ediyorum.

Tabi adaylardan seçilme sıralamasına Genel Merkez’in de bir aday gönderme ihtimali epeyce fazla.

Bir de Sinan Özkar gerçeği var. Nasıl Hoca’dan kurtulmak isteyenler Hoca Cumhurbaşkanı adayı olsun diye Ak Partili olsa bile destek veriyorsa, Özkar Vekil adayı olsun diyenlerde olacaktır. Liste de karşımıza çıkma ihtimalide olasıdır. Ancak dediğim gibi şu an inanın herkes hazırlıksız, herkes kararsız ve süre dar olduğu için tahminler askıda kalabilir. Panikle hareket ederek hata yapanda, ittifak nedeniyle listelerinde farklı isimlere yer verebilecek partilere de rastlayabiliriz. Saadet Partisi ve İyi Parti gerçekleri ittifak halinde karşımıza sürpriz isimler de çıkarabilir.

Neyse ki zaman çok uzun değil, çok kısa bir zaman sonra merak ettiğimiz tüm sorulara cevap bulacağız nasıl olsa …

Önceki ve Sonraki Yazılar