1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. ÇOK MU ÜZÜLDÜNÜZ?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK MU ÜZÜLDÜNÜZ?

A+A-

Yılmaz Büyükerşen’in Cumhurbaşkanı adayı olmaması CHP için kazanç mı, kayıp mı? Bunu ancak 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimle anlayacağız.

Ben Yılmaz Hoca’nın aday olmayacağını birkaç kez altını çizerek farklı farklı gerekçelerle dile getirdim. Aday olmasını bende birçok insan gibi çok isterdim ama olmaması da bana göre sürpriz olmadı.

Büyükerşen’in aday olmasını isteyen kitle epey genişti. Hem ”Büyükşehir Belediyesi’nin yerel seçime kadar kontrolü bizim olur” diyen Ak Parti cephesi, hem “Hoca seçilirse Türkiye kazanır” diyenler bir de “Hoca seçilmese bile, bizim önümüz açılır diye düşünenler” vardı. Hepsi bir araya gelince de Eskişehir’den Büyükerşen aday olmalı isteği çok güçlü, çok net, çok tazyikli yükseldi.

Bugün Muharrem İnce aday olduğu için eminim Büyükerşen üzülmüyordur ama Büyükerşen aday olmadığı için üzülenler farklı gerekçelerle sükût-u hayale uğramış durumda.

Hepsinden öte Büyükerşen aday olmadığı için üzüldüğü gibi Muharrem İnce’nin aday olması sebebiyle üzüntüsü endişe ile karışanlar da var. Ya da olması muhtemel isimler.

Özellikle milletvekili aday adaylığı süreci için kartlar yeniden karılacak, bazı planlar değişecek diye düşünenler.

Peşinen söyleyim; İnce; bu ince hesapların içinde umulduğu gibi Eskişehir’de bazı isimleri engelleyici bir uğraşa girmez. Ancak birkaç ufak tavsiye ile sürece katkı verebilir.

Aksini düşünmek Büyükerşen’i hafife almak, gücünü bilmemek ve çekebileceği rest ihtimali okumamak demektir ki, bunu şu süreçte CHP genel merkezi’nin göze alması olanaksızdır.

Sevin ya da sevmeyin, beğenin ya da beğenmeyin Büyükerşen bir markadır. Eleştirilebilir, eksiği yanlışı vardır ama istemediği sürece kimse onu pasifize ederek gücünü azaltamaz. Hatta kavga ederek yenebileceği düşünen muhalefet siyasetin tozlu raflarında çekik gözlü hayallerle başbaşa kalırlar.

Ancak şunu kabul ediyorum. Büyükerşen aday olmayıp, İnce’nin aday yapılması, geçtiğimiz dönemlerde Eskişehir’de Muharrem İnce’nin gerçekleştirdiği miting için zorluk çıkartan ve hatta “Korsan Miting” söylemlerinde bulunan dönemin il başkanı, şimdilerin aday adayı Sinan Özkar için moral bozucu olabilir. Ama Kılıçdaroğlu nasıl geçmiş aylarda liderlik için yarıştığı, sert muhalefetine maruz kaldığı İnce’yi aday gösterebiliyorsa, İnce’de o gün koşullarında kendisine muhalefet eden isimleri haliyle Özkar’ın tavrını olgunlukla karşılayabilir.

Ancak kartların yeniden karılması, güç dengelerinin değişebileceği ve geçmişte yapılan muhalefetin bugünü etkileyeceği algısını şu dar süreçte bertaraf etmek de çok kolay bir iş olmayacaktır.

Bunun yansılarını da pazartesi günü gerçekleşecek aday adaylığı başvuru sayısıyla sanki daha sağlıklı değerlendirebiliriz. Şu ana kadar bir elin parmaklarını geçmeyen başvuru sayısı 20’ye yükselebilir. Hesaplar değişebilir diye düşünerek aklından dahi adaylığı geçirmeyenler sahaya çıkabilir.

Herhangi bir değişiklik olmaz ise şu ana kadar adaylığına kesin gözüyle bakılan Engin Çakmak ve muhtemelen yeniden Eskişehir adayı olur diye düşünülen Utku Çakırözer’in yanında aday olarak hangi isimler eklenir bende merak ediyorum. Özellikle kadın aday adayları arasında Nuray Akçasoy ve resmi başvuruyu henüz yapmasa bile Figen Kahya mı? Geçtiğimiz günlerde istifa eden Jale Nur Süllü mü? , yoksa listede ilk 3’te kadın aday olmayan bir tablo olası mı, hayır diyemem.

Ancak Pazartesi, Salı günü bu tabloyu okumak biraz daha kolay olur. Bakalım bu adaylık meselesi hesapları değiştirecek mi, yoksa mevcut karar verici gözüyle bakılan isimlerin elini mi güçlendirecek hep birlikte göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar