1. HABERLER

  2. PATİLER

  3. Çözüm çok zor olmamalı !
Çözüm çok zor olmamalı !

Çözüm çok zor olmamalı !

Evcil ve sokak hayvanlarına göre diğer şehirlerden çok daha yüksek ortalamaya sahip ve duyarlı olan Eskişehir’de bu hassasiyeti yaralayan büyük bir mağduriyet var.

A+A-

Yıllardır talep edilmesine rağmen can dostları ölünce onları gömebilecekleri bir alan bulamayan hayvanseverler bu konuda çok dertli.

Çözüm çok zor olmamalı

Kedi, köpek deyip geçmemek lazım. Onlar yaşadıkları evin bir bireyi, sahiplerinin biricik evlatları. Hatta pek çok hayvansever için diğer insanların, eş, dost, tanıdıklarının bir adım önde bir yere sahipler.

Eskişehir ise hayvansever insanlar açısından ortalamanın üstünde bir duyarlılığa sahip nadir şehirlerden. Ancak buna rağmen Eskişehirli hayvanseverliğin yaşadıkları ve yıllardır çözüm bulamadıkları ciddi bir sorun var. Çok değer verdikleri can dostları öldüğünde ne yazık ki onu gömebilecekleri herhangi bir alan yok. Hayvan gömü yeri ya da başka bir deyişle hayvan mezarlığı diye ayrılan özel bir alan olmadığı için mağdur olduklarını söyleyen hayvanseverler, canımızı öldükten sonra çöpe mi atalım? Bu bize reva mı diyerek yetkililere sitem ediyorlar.

Tutkun: Gizli, saklı iş yapmak travma yaratıyor

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz HAYTAP Eskişehir Temsilcisi Ayten Tutkun’da bu konuda çok dertli.

Tutkun; 15 yıldır birlikte yaşadığım hayvanım vefat ettiğinde bütün maneviyatımı bir kenara bırakıp çöpe mi atmam gerekiyor. Hadi böle bir şey yaptım, peki bu diğer insanların hayvanların çöp toplayıcıların sağlığını da riske atmaz mı? Ölen evcil hayvanını çöpe atmak insandan beklenen vahşice şey.

Onların yaşadığı sorunların hepsinin temelinde biz varız. Onların yaşayacağı bütün alanları betonla dolduruyorsunuz, çimleri yok ediyorsunuz ama onların hiçbir sorununa çözüm bulmuyorsunuz. Bu hayvanlar neden ürüyor neden sokakta. Mesela hiçbir hayvan korumacı hayvanlar sokakta gezsin dolaşsın demez. Çünkü açlıkla soğukla susuzlukla mücadele edemezler. Tamamen insana muhtaçlar. Verirseniz yiyecekler, vermezseniz açlıktan ölecekler. Ve bu pat diye olmuyor çok acı oluyor. Tükenerek oluyor.

Sokakta ya da evde fark etmiyor. Temas ettiğini her can öldüğünde aynı acı gerçekle yüz yüze kalıyorsunuz. Gizli saklı mesire yerlerine gömmeye gidiyorduk. Bu da ciddi bir travma, suç işlemiş gibi gizli saklı hayvanını gömüyorsun. Ben eşimin iş yerine gömmüştüm o konuda müsterihim ama yine de neden çöp gibi davranılsın o hayvana. Kimsenin bu imkânı yok. Bana bu konuda çok ulaşan oluyor. Ağlayarak yardım istiyorlar. Dediğim gibi hem travmatik hem de toplum sağlığı açısından çok önemli.

Bu konuda taleplerimizi hem biz hem de hayvanseverler uzun yıllardan beri dile getiriyor umarım kısa süre içinde bir çözüm bulunur ve mağduriyet giderilir.

Bu çok çok büyük bir problemdir

Hayvan gömü yeri konusunda görüşlerini dile getiren Gazeteci Soner Yüksel’de yaşanan mağduriyetin büyük olduğunu ve Eskişehir’e yakışmadığını dile getiriyor.

Yüksel; benim evimde 4 canım var. Hepsi evlat, hepsi çok değerli canlar. İnanın bir sıkıntıları olmasın diye gözlerinin içine bakıyorum. Zaten ömürleri bize göre kısa olduğu gerçeği ile yüzleşmek çok acı ve baş edilmesi zor bir duyguyken, bir de öldükten sonra onları çöpe atmamı bekleyen bir zihniyet var. Bana göre bu çok çok ciddi bir problem, büyük bir sorundur. Hem hayvan severlerin suç işlemiş gibi gizli saklı dağ bucak gezerek gömü yapmasını engellemek hem de sağlık açısından oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmakta bana göre bir şehir sorumluluğudur. Bu konuda yerel yönetimlerin yapacakları iş de çok zor bir iş değil. Bir ufak alan ayıracak ve etrafına duvar çekecekler. Büyük maddiyat gerektiren bir yatırım değil ama gönüllere yapılacak ciddi bir yatırım bu konu. Lütfen bu konuda kamuoyunda oluşan mağduriyeti iyi gözlemlesin ve bir an önce adım atsınlar. İzmir, Bursa, İstanbul ilçeleri ve Türkiye’de birçok belediye nasıl yaptıysa biz de bir an önce yapalım.

Haber: Şengül Adıbellihayvan-mezarligi-foto3.pnghayvan-mezarligi-foto2.jpghayvan-mezarligi-haberi-01-.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler