1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Değişmeyecekler
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Değişmeyecekler

A+A-

 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şu an Kamboçya’dalar.

Dünya ağaç günü etkinlikleri için orada bulunan ikilinin fotoğrafları keyiflerin, neşelerinin yerinde olduğunu gösteriyor.

Eskişehir’de fotoğrafları dikkatlice inceleyen çok kişi de o fotolardan niyet okumaya, anlam çıkartmaya ve istemeden de olsa bir algı yaratmaya çalışıyor.

Büyükerşen ve Kurt fotoğraflar da sürekli beraber, yan yanalar ve tabiatın, tarihi turistik mekanların tadını çıkartıyorlar.

Kazım Kurt’un yanında Belediye’den tek bir kişi var, Büyükerşen ise yanına hiç kimseyi almadan çıkmış bu ziyarete.

Km’lerce uzakta olsalar bile, Şehrin, siyasetin ve 2019 gündeminin uzağında olmalarına imkân yok. Ancak Eskişehir’de bolca yapma fırsatı bulamadıkları bazı planlamalar ve sohbetler içinde görünen o ki inanılmaz bir fırsat yakalamışlar.

Dışarıdan bakanların bir kısmı bu fotoğraftan bir Cumhurbaşkanı, bir de Büyükşehir adayı çıkar diye konuşuyor. Hoca Cumhurbaşkanı adayı olursa Büyükşehir’de garanti aday Kazım Kurt diyor, ya da gönlünden öyle geçiyor.

Birileri de keşke Ahmet Başkan da orada olsaydı o zaman bazı sorunlar halledilir ve Hoca Cumhurbaşkanı adayı olursa Ataç’ın da Büyükşehir adaylığı mümkündü diyor ya da gönlünden böyle geçiriyor.

Ataç orada olsaydı bir şey değişir mi? Böyle düşünenler haklılar mı bilemeyiz. Lakin Ahmet Ataç’ın Hoca ile aramızda sorun yok, böyle lanse etmeye çalışanlar var minvalindeki açıklamalarından sonra böyle bir ziyarette, böylesi samimi fotoğrafların içinde yer alması tüm önyargıları kırar ve aramızda sorun yok, biz çok iyiyiz mesajlarının üstünde bir algı yaratırdı.

Tabi işin diğer kısmında, kimine göre bu fotoğraflar Hoca’nın olası bir Cumhurbaşkanlığı adaylığı durumunda Veliahttı kimdir sorusuna açık ve net cevap veriyor. Bu yeni bir yargı, yeni bir düşünce değil zaten bilinen bir durumun bir nevi altı çiziliyor. Bu mesaj verilmek isteniyor diye düşünenlere de bu konuda haksızlar diyemeyiz. İçinde bulunulan süreçte böylesi düşünmemek zor.

Ama seyahat ile ilgili program ve sürecin de çok uzun bir zaman öncesinden yapıldığını dipnot olarak ekleyim. Organizasyon yakın zaman da yapılsaydı belki Ahmet Ataç’da bu ziyarete davet edilir ve bu düşüncelerin hepsi ilk an taca çıkabilirdi diye belirtmek de isterim. 

Sonuç olarak Düşünceler, okunan niyetler farklı peki sen ne düşünüyorsun diye soracak olursanız, öyle bol atraksiyonlu, kurgulu, senaryolu çok özel bir düşüncem yok. Daha önce de belirtmiştim. Yine aynı fikirdeyim.

Kim ne niyet okursa okusun, kim ne formül arayışında olursa olsun, kim kime ne derse desin Eskişehir’de bana göre Büyükerşen Büyükşehir, Kazım Kurt Odunpazarı, Ahmet Ataç ise Tepebaşı’nda yeniden aday olacaklar.

Ve bana göre 3 aday da bunu şimdiden biliyor ve içten içe kabullendi bile …

Önceki ve Sonraki Yazılar