06.01.2021, 09:31

Demokrasinin tarihi 7 Ocak

7 Ocak 1946 senesi Türkiye ve Türk Demokrasi tarihinin dönüm noktasıdır. 

Demokrat Partinin ortaya çıkışı 1945 bütçe görüşmeleridir. Bütçeye ret oyu veren Adnan Menderes, Celal Bayar, Fuat Köprülü, Refik Koraltan 7 Haziran 1945'te CHP grubuna tarihte "Dörtlü Takrir" diye adlandırılan önergeyi verirler. 

Takrirde "Özgürlükleri daha fazla kısıtlayan rejimi daha fazla sürdürmenin doğru olmayacağını" belirterek, hak ve özgürlüklerin tanınmasını, çok partili sisteme geçilmesini ve hükümetin Meclis tarafından denetlenmesini talep ederler. 

O esnada ülkenin her alanında düzensizlikler vardır, savaşın faturasını köylü ve kentlerde yaşayan garibanlar öder, CHP hükümetinin yarattığı savaş zenginleri ve toprak ağaları memletin kaynaklarını sömürmektedir.

Tek parti, tek adam sistemine isyan ederek Demokrasi ve Hürriyet talep eden Menderes ve arkadaşları, 7 Ocak 1946'da Demokrat Parti'yi kurarlar.

Demokrasinin ne olduğu bilmeyen fakir millet Demokrat diyemediği için "Demir kırat" der. 

Demokrat Parti misyonu, bir devrin sonunu getirir. Bu devir Atatürk sonrası milletten, milletin değerlerinden uzaklaşan, siyasi ve bürokratik elitlerin elinde Milletin zulüm gördüğü devirdir.

Demokrat Parti gerçek bir halk hareketidir, millet hareketidir. İktidarı kaybeden elitler ve bürokratlar intikamlarını Menderes, Polatkan ve Zorlu'yu asarak milletten almışlardır.

Aradan 74 sene geçti tekrar milletin karşısındayız. Yine demokrasi ve hürriyet talep ediyoruz, adalet istiyoruz. Milletin parasının, millete adaletli dağıtılmasını istiyoruz, eskinin savaş zenginleri gibi, şimdinin iktidar zenginlerini de istemiyoruz.

Demokrat Parti, CHP ve AK Parti'nin Türkiye'de birbirlerini  taşıyan kirli kavgalarının tarafı değildir.

Biz Milletin menfaatleri ile ittifakız. Bundan 74 sene öncesinde olduğu gibi Millet çaresiz ve biçare değildir.

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve hemşehrimiz Hasan Polatkan'ı aslanları lanetliyorum, hepsine rahmet diliyorum. Rahmetli Menderes, Demokrat Parti'nin 3. Kongresinde konuşmasının sonunda Millete şöyle seslenir:

Yaşasın Millet, yaşasın Hürriyet, yaşasın Demokrasi ve Cumhuriyet.

Yorumlar (3)
Ayhan yildirim 2 hafta önce
Çok yaşa başkan çok yaşa
Her satırını,sayfamda resimleyerek paylaştım.Size çok teşekkür ederim.Elinize sağlık.Demokrat Parti Bandırma İlçe Başkanlığı.Özkan SarıBaşkanlığı.Özksn 2 hafta önce
Harika mükemmel,elinize sağlık.Çok özel bir günde,çok mükemmel bir yazı.Her satırını resimleyerek sayfamda paylaştım.Çok teşekkür ederim.Demokrat Parti Bandırma ilçe Başkanlığı
Tr 1 hafta önce
74 yıl geçmiş .....cellatına aşık olmak bu demek ki....gel gelelim ki aynı zihniyet teki cellatla millet ittifakında buluşup onların sayesinde milletvekili secil ama CHP dikta....ha ha ha....on numara ikiyüzlülük

Gelişmelerden Haberdar Olun

@