Mehmet Akif Erdem

Mehmet Akif Erdem

Yazarın Tüm Yazıları >

DEVLET AKLI

A+A-

Devlet aklı diye bir kavram vardır ve devletin bekası, milletin varlığı için elzemdir. Ancak bu kavramı açıklamaya çalışırken sıradan yürütülen mantık dizilişleri pek işlemez.

Devlet aklı denilince, olayı, yapılanı, davranışı o anki duruma göre değerlendirmekten ziyade geleceğe etkileri üzerinden, bazen ters, bazen asimetrik bakış açıları ile değerlendirmek gerekir.

Afrin’e yapılan Zeytin Dalı operasyonu üzerinden bu bakış açısını çalıştırmayı deneyelim. Harekatın görünen amacı ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak ve terörist oluşumlarla mücadele etmektir.

Ama diğer yandan dosta düşmana TSK’nın sahada operasyon gücü gösterilmekte, ordu ise kendisini açık ve zor bir savaşta (tatbikatta değil) test etmektedir.

Sahada açık bir savaşta iken ne bir enerji ne de bir mühimmat sorunu yaşamadığı ilan edilmektedir. Bu kadar kapsamlı ve maliyetli bir harekatın Türkiye’nin ekonomisini ve günlük hayatını etkilemediği görülmekte ve gösterilmektedir.

Kendi geliştirdiği silah ve yazılımlarla güçlü Türkiye dostlarına güven telkin etmekte, düşmanlarına caydırıcılık oluşturmaktadır. Test ettiği silahları ve teknolojileri dünya pazarına sunmaktadır.

TSK’nın rütbelilerinin neredeyse yarısını kaybetmesinden hemen sonra dünyaya askerlik dersi vermektedir. Gittiği her yerde binlerce yıldır bilinen Türk Askeri kavramını pekiştirecek yiğitlik, şefkat, merhamet destanları yazmaktadır. Beklenen ordu, beklenen güç ve adalet duygusunu pekiştirmektedir.

Hiç kimsenin yapacağı planlarda Türkiye’yi denklemin dışında tutamayacağını göstermektedir. Okyanus ötesinden, denizaşırı ülkelerden askerlerin, şirketlerin cirit attığı coğrafyada Türkiye’nin müsaade etmediği işin olmazlığını göstermektedir.

Terörden arındırıp huzuru ve güvenliği sağladığı bu topraklara, toprakların gerçek sahiplerini yerleştirmektedir.

Bütün bunlar ülkemize kısa, uzun ve orta vadede ekonomik güç, itibar ve istikrar kazandıracak ciddi devlet aklı hamleleridir.

Önceki ve Sonraki Yazılar