1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Diktatör Stalin talimat verdi
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Diktatör Stalin talimat verdi

A+A-

Kırım Türkleri, Bir gecede, bir saatte ve hatta dakikalar içinde yurtlarından, vatan bildikleri, yüzyıllar boyunca onları kucaklayan topraklardan sürgün edildiler.

Hayvan vagonlarına dolduruldular, nefessiz, susuz, olabilecek en kötü koşullarda, birçoğu bilinmeze yolcu oldu.

Bir parça şanslı olanlar Türkiye topraklarına ulaşabildi, ancak yaklaşık 200 bin kişi bu kötü koşullar nedeniyle hayatını kaybetti. İnsanlık onuru ayaklar altında ezildi.

Bir gecede gönderemedikleri, kıyıda, köşede unuttukları Kırım Türklerini ise gemilere doldurup, o gemileri Karadeniz’in ortasında bile, isteye batırdılar.

Sürgün ve soykırım tüm Dünyanın gözü önünde çok acı koşullarda gerçekleşti.

O sürgünü yaşayanlar, o acıyı ezgilere dökenler, o acıyı unutmadan bir arada yaşamak ve unutturmamak için mücadele eden Kırım Türkleri, çocukları, torunları, akrabaları yani soydaşlarımız özellikle Eskişehir’de faaliyetlerine devam ediyor.

İçinde bulunduğumuz Mayıs ayı soykırımın 74. Yıldönümü olacak. 18 Mayıs gerçeği ve acılarını taze tutmak için Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği her sene olduğu gibi bu sene de bir dizi etkinlik gerçekleşecek.

Bu sabah Dernek Başkanı Evren Olcay ve yönetim kuruluyla bir araya geldik. Basın açıklaması öncesinde de biraz sohbet ettik. Dün olduğu gibi bugün de ilhak edilmiş olan Kırım, orada yaşanan sıkıntılı süreç ve Kırım Türklerinin makus talihini konuştuk.

Her koşula direnip vatan sevdasından geri durmayan 300 bin soydaşımızın güzel günler görmesini temenni ettik. Ve 18 Mayıs sürgününü, o dehşet veren soykırımı konuştuk.

Hafta boyunca bir panel, 18 Mayıs tarihinde ise geçtiğimiz yıllarda açılışı yapılan Sürgün Anıtı’nda bir anma etkinliği olacak.

Ayrıca 2016 yılında Eskişehir’in ev sahipliği yaptığı Dünya Kırım Tatar Komitesinin bu sene Ukrayna’da yapılacak toplantısına iştirak edilecek.

Ben de bu siyasi gündemin fazlaca yoğun olduğu süreçte bu farkındalığa bir katkı sunayım ve dikkat çekeyim istedim.

İlhak edilmeden önce 2 kere gittiğim ve derinlemesine hakim olduğumu düşündüğüm Kırım tarihi ile acı gerçekleri herkes görsün, bilsin, biraz empati kursun istiyorum.

Tatar deyince Sadece Çibörek, Göbete, Şaşlık gelmesin akıllara. Çekik gözlü, tebessüm eden gözlerin derin bir öyküsü var. O acıyı yaşayanların, öz vatanından olanların, ana yurda ulaşamadan hayatını kaybedenlerin ve vatanına sahip çıkmak için şu an Kırım’da yaşayan Türklerin ne çektiğini de bilirsek, o acıları paylaşmanın ne denli önemli olduğunu çok daha iyi anlarız diye düşünüyorum.

Bu yüzden bu sene 18 Mayıs’ta daha kalabalık bir anma etkinliği için hepinizi Şeker Mahallesi’nde bulunan sürgün anıtına davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar