20.06.2022, 16:44

Dipnot

Bir kitabı okurken karşılaşırız, yazarın metne akışı bozmamak adına yaptığı sayfa altı eklemelerdir dipnotlar. Kitaptan dipnotu çıkartın hikaye anlamını kaybetmez, kahramanlar yerli yerinde kalır ama bir köşede sorular da birikmeye başlar, açıklamaya ihtiyaç duyulur dipnotlar olmaksızın. Ama öyle yazılar, hikayeler vardır ki dipnotu yazar okuyucuya bırakır, oku bul kardeşim her şeyi benden bekleme. 

Yılların gastecisi Hakkı Kutlu köşesinde bir perspektif çizdi önümüzdeki döneme dair. Doğrusu yaşadıklarımız tam da O’nu haklı çıkaracak yönde gelişiyor. Ya diyorsun bu altılı masanın başka bir hesabı varsa ve zekice gizliyorlarsa filan diyorsun, sonra altılı masaya bir daha göz atıyorsun, hemen vaz geçiyorsun bu beklentiden. Bin bir türlü anı geliyor akla, Ekmeleddin vakası, Muharrem sıçraması filan.. Sonra bir daha okuyorsun gastecinin yazısını .. Canım ülkemde sürprizlere yer yok, biraz yukardan bak olaya her şeyi görüyorsun. Okurken dipnota ihtiyaç duyuyorsan artık onu da sen bulacaksın. Her şeyi de Hakkı’dan bekleme. 

***

FETÖ’ye dikkat 

Bir yazımda önemle altını çizmiştim aman ha demiştim. Üniversitelerde sinsice işler yapılıyor olabilir diye yazmıştık. Ardında tam da bizi doğrularcasına operasyon yapıldı ve 40’ın üzerinde Öğretim Elemanı gözaltına alındı. Bu pilav daha çok su kaldırır. Bu terör örgütüne aman dikkat. 

***

Osmangazi Üniversitesi Rektörü kim oluyor?

Prof. Dr. Kemal Şenocak Ankara’ya mı dönüyor diye sormuştuk. Ankara’ya döndü. Üstelik Rektör adayı da olmuştu ancak sonrasında YÖK’de görev aldı. Doğal olarak Kemal Hoca aday olduğu için yakın çevresindeki Hocalardan aday olan da çıkmadı. Haydi zor bir soru soralım, Kemal Hoca bunu bilerek mi yaptı? Üst makamların işini mi kolaylaştırdı bilinmez elbette. Kamuoyunda Uğur Hoca başta olmak üzere birçok isim konuşuluyor ama Fen Edebiyat Fakültesi’ne Bursa Teknik Üniversitesi’nden gelerek Dekan olan Hocanın adı hiç konuşulmuyor. Fen Edebiyat Fakültesi’nde 100’e yakın Profesör varken Bursa Teknik Üniversitesi’nden gelen ve Ormancılık alanında uzman bir Profesörün Dekan olması Fen Edebiyat Fakültesi’ni ayağa kaldırmıştı duyduğumuza göre. Hocamız şimdi de yine duyumlarımıza göre Rektör adayı. Hiç de adı konuşulmuyor kamuoyunda. Benden söylemesi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@