1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Dündar Eisenhower
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Dündar Eisenhower

A+A-

Bakmayın siz birilerinin ortaya çıkıp da, “Ce Ha Pe’de herkes birbirini yer, AK Parti’de ise bütünlük vardır” dediklerine.

Yıllardır gazetecilik yapıyorum, politikacıları iyi tanıdığımı düşünüyorum. AK Partili veya CHP’li politikacılar arasında zerre kadar fark olmadığını düşünürüm.

Elbette her iki partinin de dünya görüşü, memleket meselelerine bakış açısı ve ideolojisi çok farklı.

Fakat politikacıların üzerine giydiği ‘ideoloji’ kıyafetini çıkarttığınız zaman, altında çırılçıplak bir insan görüyorsunuz. Bütün insanlarda olduğu gibi AK Partililerde de kişisel sempatiler, antipatiler, kompleksler ve ikbal beklentileri bulunuyor.

Ezcümle AK Parti’nin de içinde bir hayli çatışma bulunuyor. Hatta – biraz iddialı olacağının farkındayım – CHP’deki iç mücadele, AK Parti’nin yanında ‘çocuk oyuncağı’ kalır…

Bir tarafta partisinin Genel Başkan Yardımcılığına yükselen Harun Karacan. Midas TV Yayın Müdürü Soner Yüksel’in de belirttiği gibi Gümrük ve Ticaret Bakanı olması beklenen Karacan…

Öteki tarafta kabinede iki kez bakanlık yapmış Nabi Avcı ve Profesör Emine Nur Günay…

Siyasi ikballerini bu kamplaşmanın içinde gören pek çok partilinin sürekli birbirine girdiğini, hatta birbirlerinin kuyusunu kazdıklarını biliyoruz. Öte yandan Volkan Doğan’ın yükselişini – AK Parti’nin seçim kaybetmesi pahasına – engellemeye çalışanları, sabah kalkar kalkmaz daha ‘bismillah’ demeden, “Bugün İbrahim Kaynarca’ya nasıl kötülük edebilirim” diyenleri de ekleyelim.

Diğer ilçe başkanlıklarında dönen katakullileri saymıyorum bile…

Normal koşullar altında bu partinin – Eskişehir’de – kapısına kilidi asması gerekirdi. Ancak bir isim var ki bu kişi, AK Parti’yi toparlıyor.

O isim İl Başkanı Dündar Ünlü’den başkası değil.

Ben Ünlü’yü sıklıkla Amerikan Başkanlarından Dwight Eisenhower’a benzetirim. Bilmeyenler için söyleyeyim, Tümgeneral Eisenhower, kendisinden daha üst rütbeli 366 general bulunurken, Müttefik Kuvvetler Batı Cephesi komutanlığı yapmıştır.

Eisenhower, 2’inci Dünya Savaşı’nın en kanlı günlerinde, İngilizlerin efsanevi mareşali Montgomery’yi, Fransızların burnundan kıl aldırmayan generali De Gaulle’ü ve Patton gibi ‘ruh hastası’ Amerikalı generalleri yönetmiştir.

Peki bunu nasıl yapmıştır?

Zannetmeyin ki taktik ve stratejik bilgisiyle bu yükün altından kalkmıştır. Birbirini çekemeyen Kanadalı, İngiliz, Fransız ve Amerikalı generaller arasında ara buluculuk yaparak. Eğer Eisenhower olmasaydı, muhtemelen müttefikler birbirleriyle didişmekten, Almanlara saldırmaya fırsat bile bulamazlardı.

Dündar Ünlü’nün siyasi başarısını, taktik ve stratejik hamlelerini tartışabiliriz. Fakat Ünlü’nün bir özelliği bulunuyor ki, partisini bir arada tutuyor. Gerekmedikçe masaya yumruğunu atmayan, orta yol bulan, küskünlükleri – en azından görünürde –engelleyen Dündar Ünlü’yü bu yüzden Eisenhower’a benzetiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.