Ahmet Ataç Tekeciler Çocuk Sanat Şenliği'ne katıldı

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Tekeciler 2. Çocuk Sanat Şenliği’ne katıldı.

EĞİTİM 05.09.2021, 21:23
Ahmet Ataç Tekeciler Çocuk Sanat Şenliği'ne katıldı

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, kırsal mahallelerde düzenlenen etkinliklerde Eskişehirliler ile bir araya gelmeye devam ediyor.
Başkan Ataç son olarak Tekeciler Mahallesi’nde düzenlenen Tekeciler 2. Çocuk Sanat Şenliği’ne katıldı. Etkinliğe Başkan Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nuray Akçasoy, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Başkan Ataç mahallede ilk olarak Erol Büyükmeriç Sanatevi’ni ziyaret etti. Daha sonra şenlik kapsamında öğretmenlerden, gönüllü eğitmenlerden eğitim alan çocuklar sahneye çıkarak hikayeler anlattı. Ayrıca halkoyunu gösterisi de katılımcılardan beğeni topladı. Çocukların kısa tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi de alkış aldı.

Çiğdem Sezer bir şiir okudu
Tekeciler 2. Çocuk Sanat Şenliği’ne onur konuğu olarak katılan Şair Çiğdem Sezer de bir şiir okudu. Etkinlikte daha sonra çocuklara destek veren öğretmenlere ve eğitmenlere teşekkür belgeleri takdim edildi. Başkan Ataç da Arzu’nun Bebekleri atölye çalışmasına katılanlara katılım belgesi ve eğitmen Arzu Özer’e de teşekkür belgesi takdim etti.

"Bütün köylere bir Erol Öğretmen lazım"
Programda bir konuşma yapan Başkan Ataç, “Bugün bu güzel şenlikte çocuklarımızı izlerken Köy Enstitülerini anımsadım. Büyük Atatürk’ün eğitimi köylerden başlatmasının en büyük amacı aydınlanmaydı. Bugün o Köy Enstitülerinin biraz daha modernize edilmiş hali ile çok güzel bir uygulama izledik. Gerçekten emeği geçen herkesi kutluyorum. Shakespeare’in bir sözü var; ‘Güven, ruh gibidir. Bedenden çıktı mı, bir daha girmez’ diyor. Çok önemli bir söz. İnsanlara güven verebilmek ve o güveni istismar etmemek çok önemli. Ben ailelerimizi ve çocuklarımızı burada görmekten çok mutlu oldum. Çocuklarımız kendisini o kadar güzel şekilde ifade ediyor ki, Erol Hocam eline sağlık. Bütün köylere bir Erol Öğretmen lazım” dedi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nuray Akçasoy da “Çok teşekkür ediyoruz, arkanızdaki gönüllü ordusu öğretmenlerimize de çok teşekkür ediyorum.  Belli ki çocuklarımızı birçok sanat dalı ile bir araya getirmişler. Annelerimizi, kadınlarımızı da bir araya getirmişler. Erol Hocam ellerinize, yüreğinize sağlık. Bütün Tekeciler halkına da teşekkür ediyorum, Erol Ağabey’i böyle kucakladığı için. Sevgili gençler, hayallerinizin yolunda gidin. Sanat size ışık olsun” diye konuştu.

"Çoban ateşi"
Etkinliği düzenleyen Erol Büyükmeriç de “Tekeciler Köyü’nde 50 yıl önce öğretmenlik yaptım. Daha sonra bağımı koparmadım. Köylülerle kurduğum iletişimle bir güzel eğitim öğretim demeyeyim ama sanat ateşi yakalım dedik. Biz buna daha sonra ‘çoban ateşi’ dedik. Bu çoban ateşi çok görkemli bir imece sonucu ortaya çıktı. Halkımız vardı, eğitmenlerimiz vardı. Destekçilerimiz vardı. Çocuklarımız inandı. Bu inanma ve özgüven çok güzel bir şey. Şimdi çocuklar yaşam sevinçleri içinde yaşamı yorumlamaya keşfetmeye, kendilerini de keşfetmeye çalışıyorlar. Bu yol sürecek. Halka da teşekkür ediyorum. Anlaşılmak güzel bir şey. Çocuklarımız çok çabuk uyum sağladı. Birlikte çok güzel işler yaptık. Sevgili dostumuz Ahmet Ataç’ın burayı düzenlemesi ile sanki bir amfi tiyatro oldu” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@