Anadolu Üniversitesi'nde büyük değişim başlıyor! Hepsi kaldırılacak

Anadolu Üniversitesi'nde birçok yenilikle birlikte büyük bir değişim başladı... Yeni dönemde yapılacak uygulamalarla ilgili yeni açıklama geldi. İşte detaylar...

EĞİTİM 07.09.2022, 14:51 07.09.2022, 15:40
Anadolu Üniversitesi'nde büyük değişim başlıyor! Hepsi kaldırılacak

Eskişehir'de birçok kurum sıfır atık uygulamalarına geçerken, Anadolu Üniversitesi'nden de bu konuda önemli bir açıklama geldi. 

Yapılan açıklamada, tüm sosyal sorumluluk alanlarında aktif sorumluluk alan Anadolu Üniversitesi'nin dünyamızın ve insanlığın geleceği Sürdürülebilir Kampüs temasıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ettiği belirtildi. 

Amaç: Atıksız bir kampüs yaratmak 

Anadolu Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından Sürdürülebilir Kampüs faaliyetlerinde hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesi, yeni akademik yılda hem personel hem de öğrenciler adına atıksız bir kampüs oluşturmak için çalışıyor.
 

Tek kullanımlık malzeme kullanımı sonlandırıldı 

Sürdürülebilir Kampüs hedefiyle; israfın önlenmesi ve çıkan atık miktarının azaltılması amacıyla yemekhanelerde tek kullanımlık malzemelerin kullanılması uygulaması sonlandırıldı.

Doğada 400 ile 1000 yıl arasında yok olan fakat çözünürken toprağa ve suya saldığı zararlı kimyasalların etkisi çok daha uzun süre devam eden plastik atıklar kullanımdan kaldırıldı. Bu uygulama ile Anadolu Üniversitesi her yıl 2,6 milyondan fazla pet bardağın, 1,6 milyondan fazla yemek setinin, 25 binden fazla büyük boy çöp poşetinin ve tonlarca kâğıt ve plastik atığın doğaya bırakılmasının önüne geçmiş oldu. Aynı zamanda yemekhanelerinde tek kullanımlık ürünlerin kullanımına son veren Anadolu Üniversitesi sıfır atık uygulamalarının çerçevesini de genişletti.Kâğıt israfının önüne geçilecek, tüm materyaller dijital ortamda dağıtılacak 

Anadolu Üniversitesi tüm birimlerinde daha önce uygulamaya konulan sürdürülebilirlik uygulamalarına ek olarak kâğıt israfının önlenmesi için mecburi olmayan hiçbir basılı materyal kullanılmayacak. Bu çerçevede afiş, davetiye, broşür, kitapçık vb. tüm materyallerin dağıtımı artık dijital ortamlarda gerçekleştirilecek. Öte yandan elektronik evrak sistemi ile gereksiz kâğıt kullanımı da minimum seviyeye indirilmiş durumda.

Tüm çalışanlara ve öğrencilere farkındalık eğitimleri verilecek 

700 personele farkındalık eğimi veren Anadolu Üniversitesinde yeni dönemde de bütün çalışan ve öğrencilere eğitim verilmesi planlanıyor. Yeni dönemde faaliyetlerine başlayacak Sıfır Atık Öğrenci Kulübü, başta öğrenciler olmak üzere tüm toplumu bilinçlendirmek için bir dizi etkinlik düzenlemeyi planlıyor.

Odalardaki bireysel çöp kutuları kalkıyor, geri dönüşüm kutuları 450 noktaya kurulacak 

Hem doğaya hem de insanlığa katkı sağlayan, gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşaması için sosyal sorumluluklarını yerine getiren Anadolu Üniversitesi; 33 ayrı noktada 43 dış mekânda geri dönüşebilir atık ekipmanı ile geri dönüşebilir atıkların toplanmasını sağlıyor. Yeni akademik yılda 450 noktaya kurulacak iç mekân atık kutuları ile masa altlarında bulunan bireysel çöp kutularının kullanımdan kaldırılması planlanıyor.

İlk olarak atık miktarını yüzde 15 azaltıp Gümüş Seviye Sıfır Atık Belgesi almayı hedefleyen Anadolu Üniversitesinin asıl hedefinin ise bütün atık miktarlarını minimum seviyelere indirmek olduğu belirtildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@