Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi hakkında bilgiler

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi düşünce dünyamızı zenginleştiren mezunlar yetiştiriyor.

EĞİTİM 23.07.2023, 14:49
Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi hakkında bilgiler

Kültürel değerlerimizi aklın, bilimin yol göstericiliğinde ortaya çıkarmak, onları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 30 yıla yakın bir süredir bilimsel alanda önemli çalışmalar ortaya koyan Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi; çağdaş dünyayı algılayan, geleceğimizin güvencesi olan gençleri yetiştirmeyi hedefliyor. Sosyal Bilimler alanında en çok tercih edilen Üniversite ve Fakülte olarak eğitimine devam eden Edebiyat Fakültesinin yönetiminde ise Dekan Prof. Dr. Mehmet Erol Altınsapan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bedia Yelda Uçkan ve Prof. Dr. Fuat Güllüpınar yer alıyor.

Öğrencilerine Arkeoloji, Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Tarih, Felsefe, Rus Dili ve Edebiyatı, Psikoloji olmak üzere sekiz bölümde köklü bir eğitim sunan Edebiyat Fakültesi önümüzdeki senelerde Mütercim Tercümanlık bölümünde de öğrenci alımına başlayacak.


Başarılı kazı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiriyor

Edebiyat Fakültesinin Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri kendi alanlarında başarılı çalışmalara imza atarak Türkiye’deki çok önemli tarihsel mekânların kazılarını yürütme görevini üstleniyor. Bu kapsamda Sanat Tarihi Bölümündeki öğretim üyelerimiz Karacahisar (Eskişehir), Amorium (Afyon), Olimpos (Antalya) kazılarını yürütüyor. Arkeoloji bölümü öğretim üyeleri ise Şarhöyük (Eskişehir), Çatalhöyük (Konya), Yazılıkaya (Eskişehir), Side (Antalya) kazılarını yürütüyor.

Öğrencileri 21. yüzyıl becerileri ile donatmayı hedefleyen Edebiyat Fakültesinde dijital araçların özgüvenle kullanılabilmesi için dijital okuryazarlığı geliştirmeye yönelik dersler de veriliyor. Bu kapsamda küresel değerleri içselleştirmiş, farklılıklara saygılı, kamusal sorumluluk anlayışına sahip ve toplumsal sorunlara duyarlı, ekolojik bilinci ve empati yeteneği gelişmiş öğrenciler yetiştirmek fakültenin temel hedefleri arasında yer alıyor.


Öğrenciler için tüm imkânlar seferber ediliyor

Fakülte 2014 yılında FEDEK tarafından Kasım 2023 yılına kadar akredite edilen altı bölümü ile diğer üniversitelerdeki Edebiyat Fakülteleri arasından da başarıyla sıyrılıyor. Öğrenciler Farabi, Erasmus ve Mevlâna programlarından yararlanabiliyor, kamu ve özel sektörde isteğe bağlı staj yapabilme ve buralarda çalışma olanakları da bulabiliyorlar. Edebiyat Fakültesi özellikle engelli öğrenciler açısından fiziksel ve sosyo-kültürel açılardan kolay erişilebilirlik özellikleriyle herkes için nitelikli ve zengin bir akademik ve sosyal ortam sunuyor. Ayrıca öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerini desteklemek üzere yıl boyunca öğrenci kongreleri, sergiler, konferanslar ve paneller de düzenleniyor.

Fakültenin bölümlerinden mezun olan öğrenciler başta Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde lisansüstü eğitime devam edebiliyorlar. Diğer üniversite ve enstitülerin özel koşullarını sağladıkları takdirde, kendi alanlarında ya da başka alanlarda da lisansüstü eğitime başvuruda bulunabiliyorlar. Ayrıca Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerine devam eden öğrenciler söz konusu bölümlerin şu anda yürüttüğü kazı çalışmalarına katılarak deneyim ve uzmanlık da kazanabiliyorlar. Mezun olan öğrenciler eğitim alanlarına ek olarak çok çeşitli uzmanlık alanlarında kendilerine iş bulabiliyor. Edebiyat Fakültesinin her biri alanında uzman deneyimli öğretim üyesi kadrosu da yaptıkları çalışmalarla her geçen yıl daha fazla ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi oluyor.


Ulusal ve uluslararası başarılarla dolu bir fakülte

Edebiyat Fakültesi 2020 yılında Engellilere Yönelik olarak Mekânda Erişim konusunda yaptığı düzenlemelerden dolayı Turuncu Bayrak adayı oldu ve Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde Mekânda Erişim ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişim Ödülü’nü almaya hak kazandı. 2021 yılında Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü, Engelsiz Program Nişanı’nın sahibi oldu. Yine bu kapsamda Tarih Bölümü Engelsiz Program Nişanı almaya hak kazandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@