İbrahim Akar: Gençlerimizin umutları mülakat salonlarında kalmasın

Memur-Sen Eskişehir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 1 nolu Şube Başkanı İbrahim Akar'dan mülakat uygulaması ile ilgili açıklamalar...

EĞİTİM 19.09.2023, 12:43 19.09.2023, 12:49
İbrahim Akar: Gençlerimizin umutları mülakat salonlarında kalmasın

Memur-Sen Eskişehir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 1 nolu Şube Başkanı İbrahim Akar mülakat uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

İbrahim Akar, "Cumhurbaşkanımız seçimlerden önce kamudaki istihdamlarda mülakat uygulamasının kaldırılacağını ifade etmişti. Bu açıklama sonrası öğretmen olmayı bekleyen yüz binlerce aday rahat bir nefes aldı. Eğitim-Bir-Sen olarak bizim öğretmen istihdamında mülakat uygulaması ile ilgili geçmiş yıllarda yaptığımız açıklamalar ise herkesin malumudur. İnsanları mağdur edecek, muallakta bırakacak, umutları mülakat salonlarında bırakacak uygulamalara razı değiliz. Zira mülakat uygulaması kafalarda bir çok soru işareti oluşturmuyor değil. Adı bile insanları korkutuyor" dedi. 

İbrahim Akar, "Uzun yıllar emek verip dirsek çürüterek gece gündüz çalışan gençlerimizin emek ve alınteri korunmalı. Eşit, adil, hakkaniyetli, vicdanları yaralamayacak, geride mağdur bırakmayacak bir öğretmen istihdamı öncelenmelidir. Çünkü taa ilkokul sıralarından başlayarak öğrenciler sınav ve sınava dayalı sistemden kaynaklı test kitaplarının ve soruların esiri haline geliyor. Gencecik dimağlar bu sistemden kaynaklı birer soru çözme makinasına dönüşüyor. Eğitimde değiştirilmesi ve gözden geçirilmesi gereken en önemli konulardan birisi de sınavlı ölçme değerlendirme sistemi.  Bunun yerine öğrenciyi tanıyan, onun yeteneğini ortaya çıkartan ve yeteneğine göre rehberlik ve yönlendirmeyle bir üst eğitim kurumuna yönlendirmenin sağlanması gerekir.  Bu konuda bakanlık adımlar atılmalı, sistem öğrencilerimizin yetenek ve becerilerine uygun bir şekilde kurgulanmalı. Çok iyi soru çözen değil sorun çözen sorunların üstesinden gelebilen bir nesil yetiştirmeliyiz" dedi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@