Prof. Dr. Nabi Avcı: Eskişehir bu yıl çok daha iyi hazırlanmış, velilerimiz rahatlayacak

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Eskişehir'de düzenlenen törenle başladı. Prof.Dr. Nabi Avcı, törendeki konuşmasında "Eskişehir bu eğitim öğretim yılına geçmiş yıllara göre çok daha iyi hazırlanmış olarak görünüyor. Bunda Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu okul bazlı bütçe yönetimi sisteminin de tabii çok büyük payı var" dedi.

EĞİTİM 12.09.2022, 15:59 12.09.2022, 16:14

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Eskişehir'de düzenlenen törenle başladı.

Sultandere Köy Yaşam Merkezi’nde düzenlenen törene, Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukçuoğlu, MSB 1'nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Hv.Tuğg. Gürhan Ergürhan, Vali Yardımcısı Salih Altun, Odunpazarı Kaymakamı Ömer Ulu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda, öğrenciler şiir okuyup halk oyunları gösterisi, mehteran gösterisi ve ritim gösterisi sundu. Daha sonra törende bir konuşma yapan Vali Ayyıldız, “2022 – 2023 eğitim – öğretim yılının ilk ders zili bugün çalıyor. Bu önemli günde sizlerle birlikte olmaktan; öğrenci, öğretmen, veli ve idarecilerimizin heyecanına ve coşkusuna ortak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.

Okulların açılmasının ilk gününde öğrencilere ve öğretmenlere seslenen Vali Ayyıldız, konuşmasına şu şekilde devam etti: “2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı açılışının heyecanını hep birlikte yaşıyor; sevgili öğrencilerimiz başta olmak üzere öğretmenlerimize, eğitim camiamıza, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir" sözüyle veciz bir şekilde ifade ettiği mana bugün "Mutlu çocuklar, Güçlü Türkiye" hedefi ile 2023 Eğitim Vizyonu ile hayat bulmakta ve ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Bizler de ilimizde her alanda olduğu gibi eğitim alanındaki çalışmaların da hızla hayata geçmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Okullarımızda eğitimin yanı sıra, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin artırılmasına da büyük önem veriyoruz. Millî birlik ve beraberlik ruhunun tazelendiği, dik bir duruşla millî iradeye sahip çıkıldığı diriliş ruhunu geleceğe taşımak için eğitime, özellikle değerler eğitimine her zamankinden daha fazla değer vermemiz; millî birlik ve beraberliğimizin geleceği için önemlidir. Şunu hatırımızdan asla çıkarmamalıyız ki eğitimde başarı ölçütümüz, akademik başarının yanı sıra ve ondan daha önemli olmak üzere güzel ahlaklı bireyler yetiştirmektir. Bu da sizlerin üstün gayreti ve eğitim kurumlarımızın bütün paydaşlarını kucaklayan, etkili ve verimli bir okul-aile iş birliği geliştirmeleri ile, yani gönül birliği ile mümkündür. Çağın yeniliklerine hakim, üreten, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, fikri hür nesiller yetiştirmek için çıktığınız bu yolda hepinize başarılar diliyorum" dedi. 

Prof.Dr. Nabi Avcı: Eskişehir bu eğitim öğretim yılına geçmiş yıllara göre çok daha iyi hazırlanmış

Törende konuşan Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı da, "Yeni eğitim-öğretim yılının sağlık içinde, huzur içinde, güvenlik içinde nice nice geçmesini niyaz ederim. Eskişehir eğitimimize, Eskişehir'de özellikle okulların yenilenmesi, güçlendirilmesi süreçlerinde yaptıkları katkılar nedeniyle koordinasyon sebebiyle başta Sayın Valimize ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Eskişehir bu eğitim öğretim yılına geçmiş yıllara göre çok daha iyi hazırlanmış olarak görünüyor. Bunda bakanlığımızın uygulamaya koyduğu okul bazlı bütçe yönetimi sisteminin de tabii çok büyük payı var. İnşallah bundan sonra okullarımız kendi bütçelerini en optimum şekilde kullanarak velilerimizi daha da rahatlatmış olacaklar” dedi.

504 okulda 145 bin 98 öğrenci ders başı yaptı 

Bir milletin var olması, kültürünü yaşatıp sürdürebilmesi, bireylerin, toplumun ve insanlığın gelişmesi, bununla birlikte çağın gereklerine uygun şekilde ilerlemesinin ancak eğitimle olacağını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de, konuşmasında, "Öğrencilerimizden kendilerini yetiştirmelerini, geliştirmelerini, çevrelerine, doğaya, akranlarına, kültürel kimliklerine sahip çıkacak faaliyetler içinde bulunmalarını, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflerle, tarihinizden aldığınız güç, atalarınızdan aldığınız ilhamla çok çalışarak ve bu kutlu yolda her zaman ilim irfanla ilerlemelerini diliyorum. Kıymetli velilerimizden ise; çocuklarının sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesinde desteklerini sunmaları, evlatlarıyla eğitimin ilk başladığı yuvalarında kültürel kimliğimize, sevgiye, saygıya, gelişmeye, okumaya, eğitimlerine önem vermeleri bu konuda yavrularına örnek olmaları gerektiğini asla unutmamalarını istiyoruz” diye konuştu.  Pervin Töre Eskişehir'de 504 okulda 145 bin 98 öğrenci ve 11 bin 865 öğretmen ile eğitim öğretim dönemine başladıklarını aktardı.

Törende Halk Eğitim Merkezinde eğitimlerini tamamlayan velilere de sertifikaları takdim edildi. Tören, Yaşam Köyünün ve sınıfların gezilmesinden sonra sona erdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@