Rektör Erdal'dan KKTC'de önemli görüşmeler

Anadolu Üniversitesi, 2021-2022 öğretim yılı mezuniyet töreni sebebi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, KKTC ve Anadolu Üniversitesi arasındaki iş birliklerini geliştirmek için bir dizi ziyarette bulundu.

EĞİTİM 25.06.2022, 14:31 25.06.2022, 15:02
Rektör Erdal'dan KKTC'de önemli görüşmeler

Anadolu Üniversitesi, 2021-2022 öğretim yılı mezuniyet töreni sebebi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, KKTC ve Anadolu Üniversitesi arasındaki iş birliklerini geliştirmek için bir dizi ziyarette bulundu.

Rektör Erdal, ilk görüşmesini KKTC Başbakanı Ünal Üstel’i ziyaret ederek gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi rektör yardımcılarının da eşlik ettiği ziyaret, Başbakan Üstel’in Cumhuriyet Meclisi’ndeki makamında gerçekleşti. Bugün KKTC’nin önemli bir yükseköğretim merkezi olma yolunda hızla ilerlediğine değinen Başbakan Üstel, bu anlamda Kıbrıs’ta birçok ilki Anadolu Üniversitesinin başlattığını da sözlerine ekledi. Anadolu Üniversitesine 1982 yılından günümüze KKTC’de Kıbrıs Türk halkına sunduğu nitelikli yükseköğretim hizmetleri ve çağdaş eğitim teknolojileri ile sağladı imkanlar dolayısıyla teşekkür eden Başbakan Üstel, Rektör Erdal’a çalışmalarında başarılar diledi.

Rektör Erdal’ın KKTC’deki programı, KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Dr. Ziya Öztürkler ziyaretleriyle devam etti.Bakan Çavuşoğlu: “Anadolu Üniversitesi yükseköğretimde global bir marka”

Anadolu Üniversitesinin açık ve uzaktan eğitimde dünyanın öncü kurumları arasında olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Anadolu Üniversitesinin Kıbrıs Türk halkına 40 yıldır yükseköğretim alanında çok önemli hizmetler sunduğunu ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, KKTC ve Anadolu Üniversitesi arasında kurulan iş birliğinin artarak devam etmesi için Millî Eğitim Bakanlığı olarak dün olduğu gibi bugün de gereken tüm destekleri vereceklerini de sözlerine ekledi.İçişleri Bakanı Öztürkler: “Anadolu Üniversitesine KKTC’deki çalışmalarında başarılar diliyorum”

Rektör Erdal’a nazik ziyaretlerini için teşekkür eden Bakan Öztürk ise Anadolu Üniversitesinin Kıbrıs’ta nitelikli insan gücünün gelişimine sağladığı katkılar dolayısıyla Anadolu Üniversitesine teşekkür ederek KKTC’deki yeni dönem çalışmaları için başarılar diledi.Rektör Erdal: “Kıbrıs Türk halkına sunduğumuz hizmetleri geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz”

Gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektör Erdal: Bu yıl Açıköğretim Sisteminin 40. Yılının kutlandığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:
“Açıköğretim Sistemi 1982 yılında Türkiye ile Kıbrıs’ta açık ve uzaktan eğitim hizmetleri sunmaya başladı. 40 yıldır Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da Türk halkına yükseköğretim hizmetleri sunuyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu anlamda hem bir teşekkür hem de iş birliği alanlarımızı genişleterek sürdürebilmek için Başkanımız Sayın Ünal Üstel’i ziyaret ettik. Kendisi ile çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Üniversitemize Kıbrıs’taki ev sahipliği, sağlamış olduğu destekler ve misafirperverliği için kendisine çok teşekkür ediyorum. Sonrasında görüşmelerimize Milli Eğitim Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Sayın Dr. Ziya Öztürkler’i ziyaret ederek devam ettik. Sayın Çavuşoğlu ile var olan iş birliklerini geliştirmek ve yeni iş birlikleri oluşturmak konusunda çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Öztürkler de bizi ağırlayarak çalışmalarımız hakkında bilgiler aldı. Sayın Çavuşoğlu ve Sayın Öztürkler’e misafirperverlikleri ve destekleri için çok teşekkür ediyorum. Anadolu Üniversitesi olarak Kıbrıs Türk halkına sunduğumuz hizmetleri geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.”

KKTC’de “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Dijitalleşme” konuşuldu

Açık ve uzaktan öğrenmede dünyanın en önde gelen kurumları arasında yer alan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, 40. kuruluş yıl dönümünü bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor. Bu çerçevede Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Dijitalleşme” paneli düzenlendi.

Anadolu Üniversitesi KKTC Lefkoşa Kampüsü’nde gerçekleştirilen panele Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Ağdelen, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları ile öğretim üyeleri yer aldı.

Rektör Erdal: “Dijitalleşme uluslararasılaşmayı da beraberinde getirdi”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Anadolu Üniversitesinin KKTC Kampüsünde sizlerle bir arada olmak bizler için mutluluk verici” diyerek başladığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dijitalleşme özellikle eğitim sektöründe artan ve her geçen gün gelişen bir alan iken pandemiyle beraber bu süreç biraz daha hızlandı. Dolayısıyla dijitalleşme ile birlikte sınırlar, mekânlar ve zamanlar ortadan kalkmaya başladı. Bu durum beraberinde uluslararasılaşmayı da beraberinde getirdi. Bugün de değerli panelistlerimiz aslında birbirine çok yakın olan bu konu başlıklarını bizlere detaylarıyla açıklayacaklar. Panelistlerimize başarılar diliyor değerli rektörlerimiz başta olmak üzere tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”Rektör Yardımcısı Kaya: “Açıköğretim Sisteminin eğitim ağının her geçen yıl daha da genişlemesi bizleri gururlandırıyor”

Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Sistemi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kaya ise, “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Mutlu Barış Harekatı’nın yıl dönümünde kuruldu. Üniversitemiz geçen 40 yılda Eskişehir’den başlayıp tüm dünyada hem Türk hem de uluslararası öğrencilerimize açık ve uzaktan eğitim sunmakta. Bu çerçevede Açıköğretim Sistemi eğitim ağının her geçen yıl daha da genişlemesi bizleri gururlandırıyor. Bugün de Yükseköğretim özelinde uluslararası ve dijitalleşme konusunun ele alınması bizleri yakından ilgilendiriyor. Şimdiden tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Başkanlığını Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Erkan Dinç’in üstlendiği panelde “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Dijitalleşme” konusu derinlemesine ve tüm boyutlarıyla ele alındı. Panelde konuşmacı olarak ise; Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı, YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fezile Özdamlı yer aldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@