Sınıf geçmede yeni düzenleme! Bakan Tekin'den açıklamalar...

Sınıf geçmede yeni düzenleme! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den açıklamalar...

EĞİTİM 23.09.2023, 14:30 23.09.2023, 14:33
Sınıf geçmede yeni düzenleme! Bakan Tekin'den açıklamalar...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinin detaylarını açıkladı. Tekin yönetmeliğin önümüzdeki hafta yayımlanacağını belirterek sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı. Tekin, öğretmen atamaları konusunda da bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatacaklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ülke TV'de katıldığı canlı yayında temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin açıklama yaptı. Sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı.

YÖNETMELİK ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAYIMLANACAK

Tekin, "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" dedi.

AÇIK LİSE SINAVLARI YÜZ YÜZE OLACAK

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaştı. Sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlattı.

"Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak."

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nda da düzenleme yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ayrıca, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nda düzenleme yapılacağını açıkladı. Bakan Tekin, "Kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Tekin'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım...

Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz.

'ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA PAYLAŞACAĞIZ'

Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@