YÖK Başkanı Özvar Eskişehir'de açıkladı! "O bölümleri açacağız"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Eskişehir'de Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Bir soru üzerine açmayı tasarladıkları yeni bölümleri de açıkladı...

EĞİTİM 14.05.2022, 20:28 16.05.2022, 11:16

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi' nin 40. kuruluş yılı etkinlikleri açılış paneli ve bazı ziyaretler için Eskişehir’de bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde de öğrencilerle bir araya geldi.

Sohbet tadında geçen programda öğrencilerin kendilerine yönelttiği soruları cevaplayan Özvar, yeni bölümlerin de müjdesini verdi.“Uzaktan eğitim, dijital dönüşümün sadece bir parçası”

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Alperen’in dijital dönüşümle ilgili sorusunu cevaplayan YÖK Başkanı Özvar, ciddi bir tecrübeyle birlikte olumsuzluk yaşanmadan salgın döneminin geçirildiğini belirtti. Normalde de üniversitelerde var olan uzaktan eğitimin yaygınlaştırılarak kullanım oranının arttığını belirten Özvar, “Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar. Uzaktan ve açık öğretim unsuruyla eğitim öğretim, dijital dönüşümün sadece bir parçası. Çok büyük bir parçası değil. Salgın esnasında biz müfredatın bir kısmını online yapılmasını sağladık. Daha önce de online vardı, oranı yükseltmiş olduk. İyi de oldu. Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık” dedi.NFT ve blockchain gibi konuları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz”

Dünya gündeminde güncelliğini koruyan ve günden güne büyüyen Metaverse sistemi ile birlikte hayatımıza giren NFT ve Blockchain’in üniversitelere gelip gelmeyeceği hakkındaki soruya ise Özvar’dan üniversitelerde bu konuları kapsayan bölüm ve programların tasarlandığı cevabı geldi.

"Hakikaten son yıllarda en çok talep edilen alanlar... En çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler. Bu alanlara ilgisi olanlar hiç durmasın devam etsin"

Prof. Dr. Erol Özvar, şu ifadeleri kullandı: “Hakikaten son yıllarda en çok talep edilen, dünyada da en çok rağbeti bu alanlar görüyor. Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@