1. HABERLER

  2. DİĞER

  3. İNSAN

  4. Ekmeğimizle oynamayın efendiler !
Ekmeğimizle oynamayın efendiler !

Ekmeğimizle oynamayın efendiler !

Eskişehir deyince akla ilk gelen şey genellikle Lületaşıdır. Dünya’da sadece Eskişehir’de çıkarılan yegâne değerimiz ise bugünlerde risk altında. Kaderi termik santral’e bağlı olan Lületaşı esnafı soruyor “Biz ne yapacağız”?

A+A-

Eskişehir’e yapılması planlanan termik santrale karşı, halkın ve esnafın tepkisi gittikçe büyümeye devam ediyor. Tarım alanına yapılacak olan termik santral, tarımı bitireceği gibi, Türkiye’de yalnızca Eskişehir’de çıkarılan lületaşının da sonunu getirecek. Geçimini bu işten sağlayan lületaşı esnafı da bu nedenle termik santrale karşı çıktıklarını söylüyor. Termik santrale tepki gösteren esnaftan biri olan İlknur Güler, ben çocuklarımın ekmeğini bu işten kazanıp götürüyorum diyerek, “Termik santrale kesinlikle karşıyım. Eğer yapılırsa, ekmek teknemizden olacağız” diyor.

“Termik santrali kuracakları havza, lületaşının yatağı. Tam ortasına termik santrali dikince, o yatak kapanacak ve esnaf mağdur olacak” diyen Ömer Yunar da karşıtlığını dile getiriyor.

Eskişehir DSP Milletvekili Adayı Ahmet Şaktanlı da konuyla ilgili görüşlerini dile getirerek, şunları söylüyor, “Tahıl ambarı olan Alpu Ovası’nda termik santral istemiyoruz. 1970’li yıllarda Almanya termik santralleri iptal ederken, Türkiye inatla termik santral kurma çalışmalarına devam ediyor. Buna karşıyız.”

“Engellemeye çalışıyoruz ve engelleyeceğiz de!”

Geçimini Lületaşından sağlayan başka bir esnaf Şaheser Özdemir ise, “Her şeyden önce sağlığımıza zararlı, bizimle beraber çocuklarımızın sağlığı ve belki de onların çocuklarının sağlığı termik santral nedeniyle tehdit altında olacak. Köylerde çıkan lületaşı madenlerimiz açısında da kesinlikle istemiyorum, toplum olarak buna karşıyız. Engellemeye çalışıyoruz ve engelleyeceğiz de…” diye konuşuyor.

Bir başka enasf Mustafa Ayar ise “Eskişehir’in büyük bir kısmı termik santrale karşı. Lületaşı esnafı olarak biz de karşıyız. Dükkanımdaki her şey ele emeği, el işçiliği. Lületaşıyla beraber doğayı da olumsuz etkileyecek. Her anlamda karşıyım. Bizim ekmeğimizin zarar göreceği gibi, çiftçi de üretimini yapamayacak.” diye kendini ifade ediyor.

Haber:

Duygu DARILMAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler