ASKON Eskişehir: Eskişehir'i büyütecek ve zenginleştirecek belediye başkanı istiyoruz

ASKON Eskişehir Şube Başkanı Ali Semih Ünlü'den açıklama: "Eskişehir'in kalıplarını kırmasını ve Eskişehir'i büyütecek ve zenginleştirecek belediye başkanı istiyoruz"

EKONOMİ 30.11.2023, 13:13
ASKON Eskişehir: Eskişehir'i büyütecek ve zenginleştirecek belediye başkanı istiyoruz

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Eskişehir Şube Başkanı Ali Semih Ünlü yaptığı açıklamada, "ASKON Eskişehir olarak, yerel seçimlerle birlikte şehrimizin yönünün tayin edileceği, seçilecek başkanlarla birlikte aslında önümüzdeki 5 yılın vizyonunun belirleneceği bu önemli süreçte, iş adamlarımızın taleplerini, görüşlerini, yapıcı eleştirilerini aktarma niyetindeyiz. Ülkemizin tamamında olduğu gibi Eskişehir'de de kasım ayında, belediyelerde, gelecek yıl boyunca hayata geçirilmeye çalışılacak bütçe ve planlar görüşüldü. Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki toplantıda öğrendik ki, Eskişehir’in bütçesi, 2024 yılında 8 milyar 860 milyon lira olarak tahmin edilip karara bağlandı. Hayırlı olsun inşallah. Ancak Eskişehir bu bütçeye sığmaz" dedi. 

Ali Semih Ünlü, "300 milyon dolar Eskişehir'e küçük kalıyor... 8 milyar 860 milyon, yani yaklaşık 300 milyon dolar. 920 binden fazla kişinin yaşadığı bir şehrin icracı kurumu olan Büyükşehir Belediyesi'nin bir yıllık bütçesi bu kadar!Belediyelerin gelirlerinin ağırlıklı olarak, nüfusa göre, vergilerden gönderilen paylardan oluştuğunu biliyoruz tabii ki, ancak bütün bunlara karşın, Eskişehir'in iş adamları olarak, Eskişehir'imizin, Büyükşehir Belediye bütçesinin içimize sinmediğini, yetersiz gördüğümüzü belirtmek istedik.Türkiye’de belediyecilik anlayışında sadece temel hizmetleri karşılamak olan ve bundan öteye geçemeyen belediye başkanları olduğu gibi seçildiği şehrin büyümesi, gelişmesi ve zenginleşmesi için her türlü hizmet ve projenin hayata geçirilmesi noktasında çaba gösteren, risk alan belediye başkanları da gördük" diye konuştu. 

"Siyasi partiler, Büyükşehir'in bütçesini kat be kat artırabilecek, halkla birlikte projeler üretecek adaylara yönelmeli"

Ali Semih Ünlü açıklamasında, "Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan kişi, isterse uygulayacağı projelerle şehrin üretim ve hizmet kapasitesini artırabilecektir. Ülkemiz, bunun birçok örneğini yaşamış ve yaşamaktadır. Biz, Eskişehir'in iş adamları olarak, 4 ay sonra yapılacak yerel seçim için aday belirlenen şu günlerde siyasî partilerimizin dikkatini bu konuya çekme niyetindeyiz. Eskişehir, bundan böyle, var olan belediye bütçesiyle yetinip 'eldekini şuraya buraya dağıtan' belediye başkan anlayışından kurtulmalıdır. Hangi parti olursa olsun, Eskişehir'in yeni dönemdeki şehreminini belirlerken, Eskişehir'in üretimini ve kaynaklarını artıracak projelere imza atma anlayışında olan kişileri aday göstermeli. Böylece, hangi partinin adayı kazanırsa kazansın, Eskişehir kazanmış olacak ve Eskişehir büyüyecektir. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, kendisine ayırılan bütçeyi nasıl harcayacağını düşünen değil, yönettiği kurumun bütçesini gerek Bakanlıklarla ve gerekse Eskişehirlilerle ortak yürütülecek projelerle kat be kat artıracak zihniyette bir kişi olmalı. Bu sebeple siyasî partilerimiz, sadece sevilen isimleri aday göstermekten vazgeçip sevilmenin yanı sıra halkın güvenini kazanarak, halkla birlikte proje üreten, üretimi ve şehir bilincini önceleyen kişilere yönelmeli" dedi. 

"Şehrin kalıplarını kırmasını, daha fazla üretmesini ve daha da zenginleşmesini istiyoruz"

Ali Semih Ünlü, "Eskişehir'in iş adamları olarak bizler, şehrimizin, kalıplarını kırarak, daha fazla çalışmasını, daha fazla üretmesini ve daha da zenginleşmesini istiyoruz. Tüm bunlardan hareketle, söylemeliyiz ki, Eskişehir'in iş adamları 'yetinmeyen' belediye başkanı istiyor. Kendisine verilen kaynakla yetinmeyen, sahip olduğunu büyüten, bunun için çalışmaktan yorulmayan, herkesle ortak iş yapabilecek kişileri aday olarak görmek istiyoruz...
Eskişehir daha fazla üretmeli, daha da zenginleşmeli, daha doğru yöntemlerle büyüyüp gelişmeli. ASKON Eskişehir, iş adamları adına üzerindeki sorumluluğunu hissederek, şehrimizin yönetimlerine ikaz ve önerilerde bulunmaya devam edecek" diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@