Bahar Bilen'den et fiyatları için çağrı: "Acilen durdurulmalı"

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen'den et fiyatları için çağrı: "Acilen durdurulmalı"

EKONOMİ 01.03.2023, 14:57
Bahar Bilen'den et fiyatları için çağrı: "Acilen durdurulmalı"

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki kasapların isyan ettiğini et fiyatlarının acilen durdurulması gerektiğini, aksi taktirde sonuçlarının vahim olacağını söyledi. 

Et Balık Kurumu aracılığı ile toptan ve perakende fiyat piyasasının dengelenmesi gerektiğini söyleyen Bahar Bilen, "Ticaret Bakanlığı acilen denetim yapmalıdır. Et fiyatları depremi de fırsat bilerek son 15-20 gndür neredeyse 3 günde bir zam yapılmaktadır" dedi. 

Bahar Bilen, "Üreticiler artan maliyetler karşısında  Süt ineklerini mezbahalarda kesime göndermek zorunda kalmışlardır. "Anayı kesersen danayı bulamazsın" der atalarımız. Piyasanın talebi karşılanamaması sektörde büyük bir daralma oluşmuştur. Bunu fırsat bilen büyük entegre üretim tesisleri piyasada denge unsuru olan ama dayanma gücü kalmayan küçük üreticilerin elindeki malları da toplayarak, son 3 ay içinde karkas et fiyatları 100 TL'den 180 TL kadar tırmandırmıştır, zayiat, fire çıkınca 200 TL maliyeti oluşmaktadır. Kemiksiz et fiyatları günümüz itibariyle kıyma 250 TL, kuşbaşı et 300 TL bandında seyretmektedir. Depremi de fırsat bilerek son 15-20 gündür, neredeyse 3 günde bir zam yapmaktadırlar. Üreticilerde Litrelik Süt fiyatları 15 TL ye kadar çıkmıştır. Böylesi sıkıntılı bir dönemde krizi fırsata çevirenlere karşı devletimiz ivedilikle gereken önlemleri almalıdır. Gelen zamlar vatandaşımızın cebini yakmakta olduğu gibi Kasap ve Lokantacı esnafımızı da çaresiz duruma düşürmektedir. Vatandaşın alım gücü düştükçe Kasaplarımızın perakende tezgah satışları ve Lokantalarımızda da yemek satışlarımız yarı yarıya düşmüş durumdadır. Böylece işletmelerimiz kira, enerji maliyetlerini, vergi ve sigorta maliyetlerini, çalışan personel, işçi maliyetlerini karşılayamama noktasına gelmişlerdir" diye konuştu. 

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, "Çözüm noktasında iç piyasa talebini karşılayamaması noktasında, devletimiz ivedilikle canlı hayvan ve karkas et ithalatına başlamalıdır. 
Et Balık Kurumu aracılığı ile toptan ve perakende fiyat piyasasını dengelemelidir. Semt Kasaplarımızı, lokantacılarımızı ve vatandaşımızı piyasa spekülatörlerinin kucağına teslim etmemelidir" dedi. 

"LOKANTALARDA KDV ACİLEN DÜZENLENMELİ"

Bilen ayrıca, temel tüketim maddelerinde KDV oranlarını yüzde 8'den yzde 1'e düşürüldüğünü hatırlatarak, "Hizmet sektöründe yer alan lokantalarımızda  yüzde 7 KDV farkı bırakarak büyük bir haksızlık oluşmuştur. Bu oran işletmelerimize ay sonunda büyük bir KDV yükü oluşturmaktadır ve dolayısı ile vatandaşımıza yansıtmak zorunda kalmaktadırlar. Satış fiyatlarımıza yansıtmakta zorunda olduğumuz bu haksız uygulamanın kaldırılması ve vatandaşımızın alım gücüne yansımasını talep ediyoruz. Bu şekilde lokantacı esnafımızın eli bir nebzede de olsa rahatlamış olur, vatandaşımızın da alım gücü artmış olur" dedi. 

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@