Bahar Bilen: O işletmelerimiz de artık açılsın

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bilen, HES kodu uygulamasıyla, kapalı olan işletmelerin de açılması gerektiğini söyledi...

EKONOMİ 21.01.2021, 11:33 21.01.2021, 12:06
Bahar Bilen: O işletmelerimiz de artık açılsın

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı ve Türkiye Lokantacılar Odası Denetim Kurulu Üyesi Bahar Bilen, yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığımızın HES Kodu uygulaması, her yerde olduğu gibi yiyecek içecek sektöründeki kapalı olan esnafımızın işyerlerinde de uygulanıp o işyerleri de artık açılmalı" dedi. 

"Sektörün dayanacak gücü kalmadı"

Bilen yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Malum olduğu üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemde olan Kovid-19 süreci ticari hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Esnaf grubu ise konudan en çok muzdarip olan kesimlerden biridir. Sektörümüzde binlerce işyeri ve bu sektörde yüz binlerce çalışanın artık dayanacak gücü kalmamıştır. Sağlık Bakanlığımızın HES Kodu uygulaması, her yerde olduğu gibi yiyecek içecek sektöründeki kapalı olan esnafımızın işyerlerinde de uygulanıp o işyerleri artık açılmalıdır" ifadelerini kullandı. 

"Lütfen artık sesimizi duyun"

Anayasanın 173’üncü maddesinde devletin esnaf ve sanatkarı korumakla yükümlü olduğuna vurgu yapan Bilen, "Lütfen artık sesimizi duyun" dedi.  Kısıtlı açık olma ve oturma yasağı uygulaması ile yüzlerce lokanta, restoran ve kafeteryanın kapalı kalmak zorunda olmasının şehir ekonomisine ciddi bir yara açtığını söyleyen Bilen, binlerce sektör çalışanının evlerine ekmek götüremedikleri realitesini belirterek vakit kaybedilmeden sektör işletmelerinin açılmasını ve acilen masaların pandemi kurallarına uygun hizmet vermesini istedi.

Online sipariş sitelerine tepki gösterdi

Bilen açıklamasında ayrıca Rekabet Kurulu'nun yabancı sermayeli online sitelerin fahiş komisyon oranları olduğunu ifade ederek "Buna artık dur denilmeli" dedi. Bilen açıklamalarına şöyle devam etti:  "Yabancı sermayeli sitelerin yüksek komisyon oranları, kullanım bedeli, joker ürün vs. adı altında emeğimizi sömüren, işletmelerimizin büyük ortağı haline gelen milyonluk reklam bütçeleri ile sektörü tekelinde tutan hatta sektörümüzdeki bazı dernekler ve mesleki federasyon yetkililerimize de para yardımı altında göstermelik cüzi rakamlara ismini kullandırarak, emek ve alın teri döken esnafımızın elini kolunu bağlamış adeta esnafımızın sırtına binmeye çanak tutanları bu oluşumları kabul etmiyoruz. Bu yabancı online sipariş siteleri bizlere destek olmak istiyorlarsa bu zorlu süreçte esnafımızdan aldıkları yüksek komisyon oranlarına en az yarı yarıya düşürmeliler veya acilen Ticaret Bakanlığımız ve Rekabet Kurulu yasalar nezdinde bu işe dur demeli... Bunca esnaf,milyonlarca çalışan zor durumda. Bilmem ne.com'lara emeğimizi çalmalarına artık izin vermemeliyiz. İvedilikle bunların önüne geçilmelidir." Bu süreçte çok sayıda esnafın kepenk indirmek ve iflas etmek durumdan kaldığını belirten Bilen, Bilim Kurulu, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na seslenerek "Sadece esnaf üzerinden pandemi süreci yürütülmemeli. Mücadele edeceksek tüm kurumlarla topyekün mücadele edelim. Elbirliği ile üstesinden gelelim. Covid-19 nedeniyle alınan kısıtlamalar ve yasaklama kararlarının en ağır faturasını, pandemin başlangıç tarihinden bu yana, yaklaşık bir yıldır, hizmet sektöründeki yiyecek ve içecek faaliyeti gösteren esnaf arkadaşlarımız en ağır şekilde ödüyorlar ve ödemek zorunda bırakılıyorlar. İşveren pozisyonundaki esnafımız işsiz hale getirildi. Zor geçen bu süreç çok vahim sonuçlar doğurmaya başlamıştır. Birçok esnaf arkadaşımız kepenk kapattı, iflas etti. Kepenk kapatmakla bitmediği gibi,biriken binlerce lira borç kamburu ile kara kara düşünmektedir, sosyal statüleri ve aile yapıları tehlikeye girmeye başlamıştır. Milyonlarca çalışanımız virüsle değil ama açlıkla imtihan eder hale geldi, entübe olmuş, nefes alamaz halde" dedi. 

"Radikal destekler bekliyoruz"

Bilen, yaklaşık bir yıldır esnafın kapalı olduğunu, kısıtlı çalışan işyerlerinin kira, SGK, vergi, stopaj, elektrik, doğalgaz faturaları ve Halkbank üzerinden verilen esnaf kredisinin taksitlerini ne şekilde ödeyeceğini bilmediğini, bir an önce durumla ilgili acil bir düzenlenme yapılması gerektiğini ifade etti. Devlet tarafından 3 ay süreyle verilecek olan 750 TL kira yardımı ve 1000 lira hibe desteğinin esnafın yaklaşık bir yıldır yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında çok yetersiz olduğunu söyleyen Bilen, bu uygulama yönünde ayrıştırma yapılmadan tüm esnafın yararlanmasının şart olduğunu kaydetti. 

Bilen, ayrıca, "Faturasını iki ay ödeyemediği için kış ortasında elektrik ve doğalgazının kesilmesi, işyeri kapalı olan veya kısıtlı çalışan evine ekmek götürmenin derdinde olan esnafımız mücbir sebepten kapanan veya kısıtlanan işletmelerimize ivedilikle radikal destekler sağlanmalı" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@