Bitcoin'de tarihi gün, sert düşüş! Neler oluyor?

Bitcoin ve kripto para piyasaları son dönemin en hareketli günlerinden birini yaşadı... Bitcoin'de sert düşüş geldi... Peki neler oluyor?

EKONOMİ 07.09.2021, 22:58 07.09.2021, 23:53
Bitcoin'de tarihi gün, sert düşüş! Neler oluyor?

Bugün Bitcoin ve kripto paralar için tarihi bir gündü. Bitcoin ilk kez resmi bir para birimi sıfatını kazandı. El Salvador'da resmi bir ödeme aracı olarak kullanılmaya başladı.

Bitcoin'in ilk kez resmi para birimi olması sebebiyle sosyal medyada çeşitli Bitcoin alım kampanyaları düzenlenmeye başladı. Uzmanlar, kampanyaların zaman zaman yeterli kişiye ulaşırsa fiyatlarda harekete yol açabileceğini söyleyerek, bu tarz suni hareketlere karşı yatırımcının temkinli olması gerektiği konusunda uyarıyor.

Yatırım yapana oturum izni

El  Salvador hükümeti, kripto para birimini tanıtmak için ulusal dijital cüzdana kaydolacak her bir vatandaşa 30 dolar değerinde ücretsiz bitcoin verileceğini duyurdu.

Ülkede 3 Bitcoin'lik yatırım yapan yabancılara oturum izni verileceği bildirildi.

Yaklaşık 6.5 milyonluk nüfusa ve 26 milyar dolarlık ekonomiye sahip El Salvador'un günlük işlem hacmi 50 milyar dolar civarında olan Bitcoin'in fiyatını teknik olarak çok etkilememesi bekleniyor. Ancak kripto paranın resmi bir ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanması ve bu testin başarılı olması, orta vadede Bitcoin'e güveni artırabilir.

Bu sebeple El Salvador'un bu adımı Bitcoin ve tüm kripto paralar için önem arz ediyordu.

Ancak bugüne damgasını vuran akşamüstü gelen ani satış dalgası oldu.

52.000 doları aştı sonra çakıldı 

Bitcoin bu tarihi günün sabahında 52.600 doları gördü. Saat 17.00 civarında başlayan satışlarla 51.000 dolardan 43.200 dolara kadar geriledi. Günlük kayıp yüzde 16'yı buldu.

Bir saatlik sert düşüşün ardından Bitcoin 18.40 itibarıyla yeniden 47.200 dolara çıktı. Akşam saatlerinde 47.000 doların altına düştü.

Ethereum da günlük yüzde 22'lik düşüşle 3.062 dolara geriledi. Daha sonra 3.391 dolara geri çıktı.

Cardano ise yüzde 25 değer kaybıyla 2.05 doları görmesinin ardından 2.32 dolara yükseldi.

Yukarıda belirtildiği gibi El Salvador kaynaklı bir talep dalgalanması yaşanması pek mümkün değil. 

Kampanyalar zaman zaman yeterli kişiye ulaşırsa fiyatlarda harekete yol açabiliyor. Ancak bu tarz suni hareketlere karşı yatırımcının temkinli olması gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@