Dikkat çeken proje başlıyor... Sarıcakaya'da "Akıllı tarım" için toplandılar

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, Sarıcakaya'daki yöneticilerle özel toplantıda bir araya geldi.

EKONOMİ 17.05.2022, 15:56 17.05.2022, 16:09
Dikkat çeken proje başlıyor... Sarıcakaya'da "Akıllı tarım" için toplandılar

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil çeşitli incelemelerde ve değerlendirmelerde bulunmak üzere Sarıcakaya ilçesini ziyaret etti.

İlk olarak Sarıcakaya Kaymakamlığını ziyaret eden Geçgil ve Pervin Töre, burada Belediye Başkanı Hüseyin Çam, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yazar ve öğrencilerimiz tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Kaymakamlık Makamına geçen İl Milli Eğitim Müdürü Töre ve Daire Başkanı Geçgil, Kaymakam Muhammed Taha Canpolat ile ilçedeki eğitim öğretim faaliyetleri hakkında görüştü. 

Sarıcakaya'daki projeler için özel toplantı 

Görüşmenin ardından, ilçenin kurum ve sivil toplum kuruluş temsilcilerin de katıldığı toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen toplantıda başta ilçenin tarım alanındaki fırsatları ve bölgede yapılacak mesleki eğitime yönelik çalışmalar ve yol haritaları belirlendi. Bölgede yürütülen projeler görüşüldü.

"Akıllı ve Dijital Tarım" projesini masaya yatırdılar

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatörlüğünde ve projenin ortağı olan Sarıcakaya Belediye Başkanlığı, Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yürütülen Erasmus+ Mesleki Eğitim İş birliği Ortaklıkları (KA220-VET) alanından "Akıllı ve Dijital Tarım" "Smart and Digital Agriculture" adlı projenin faaliyetleri görüşüldü.

"Akıllı tarımla tersine göç sağlanacak, bölge ekonomisi güçlenecek"

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, yürütülecek ortak çalışmalar ile katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkiler aracılığıyla gençlerin tarımda istihdamını destekleyerek genç işsizliği önleyeceğini, bilinçsiz tarım faaliyetlerine karşın farkındalık oluşturulacağını aktardı. Tarımda dijitalleşmeyi destekleyeceğini, akıllı ve sanal tarım uygulamaları konusundaki projenin bölgeye ve bölge halkına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Yürütülecek çalışmalar ile gençlerin tarımdaki istihdamının artırılması ve tersine bir göç ile bölge ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarını belirterek ilçenin tüm kesimlerinin işbirliği içerisinde olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Daire Başkanı Feçgil: Büyük bir heyecanla bir arada çalışılması bizleri memnun etti

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, "Tüm tarafların hep birlikte özellikle tarım mesleki alanında büyük bir heyecan ile bir arada çalışmalar yürütmesi bizleri çok memnun etti. Bizler de Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Genel Müdürlüğü olarak her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Tarım Alanı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılması planlanıyor

Bölgenin tarım fırsatları ve gençlerin tarıma istihdamının desteklenmesi ile ilgili ilçede açılması istenen ve planlanan Tarım Alanı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yönelik projeler görüşüldü.

Tarım alanına yönelik gerçekleştirilecek faaliyetlerde kullanılması planlanan bina ve arazilerde incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, sonrasında Sarıcakaya Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Sarıcakaya Borsa İstanbul Halk Eğitimi Merkezini ziyaret ettiler. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki kurs yerlerini ve kursiyerlerin yapmış oldukları çalışmaları yakından izleyerek bilgiler aldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@