Ekrem Birsen'den çağrı: Eskişehir'e yakışmıyor... Esnafın gücü kalmadı

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen'den açıklama...

EKONOMİ 09.06.2021, 17:41 09.06.2021, 17:47
Ekrem Birsen'den çağrı: Eskişehir'e yakışmıyor... Esnafın gücü kalmadı

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen yaptığı yazılı açıklamada, "Covid-19 salgını ile ilgili Sağlık Bakanlığının her hafta yayınladığı vaka sayıları yoğunluk oranına göre Eskişehir maalesef üst sıralarda yer almaktadır. Hiç de iç açıcı olmayan bu görüntü medeniyetlerin merkezi ve kültür başkenti olan şehrimize yakışmayan bir durumdur. Eğitim seviyemizle, üniversitelerimizle, sanayimizle övündüğümüz Eskişehir’in vaka görülme oranındaki yükseklik, halkımızın önemli bir kısmının salgına gerekli önemi vermediklerini göstermektedir" dedi. 

"Bazı işyerlerindeki ihmaller ve halkımızın hassas olmayışı ile önemli bir tehdit haline geldi"

Birsen, "Pandemi ile mücadele kapsamında alınması gereken önlemlere ve uyulması gereken kurallara yeterince riayet etmeyen bazı işyerlerinde görülen ihmaller ve halkımızın bu konuda yeterince hassas olmayışı nedeniyle vaka sayılarındaki artış şehrimiz için önemli bir tehdit haline gelmiştir" dedi. 

"Vaka sayıları kısıtlamaların artırılmasına zemin hazırlamakta"

Birsen "Bu kesinlikle dikkate alınması gereken bir konu olup artan vaka sayıları şehrimizde kısıtlamaların arttırılması yönünde olabilecek uygulamalara zemin hazırlamaktadır. Allah göstermesin, esnaf ve sanatkarlarımızın tekrar yaşanabilecek bir kapanmayı kaldırabilecek gücü kalmamıştır" diye konuştu. 

"Üniversitelerin ve okulların açılmasını sağlamak zorundayız"

Birsen ayrıca, "Eskişehir üç üniversitesiyle bir eğitim kenti olup, ekonomisinin ciddi bir kısmı bu sektöre dayanmaktadır. Eskişehir halkı olarak hep birlikte el ele verip, vaka sayılarını düşürerek 13 Eylül tarihinde üniversitelerimizin ve ilk orta dereceli okullarımızın yüz yüze eğitime başlamasını sağlamak zorundayız" dedi. 

"Kurallara uyulması büyük önem taşıyor"

Birsen, "Halkımızın ve tüm esnaf sanatkarlarımızın pandemi ile mücadele kurallarına uyması ve uymayanları uyarması bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Vaka sayılarının düşmesi, ticari ve sosyal hayattaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla en kısa sürede ekonomik toparlanmayla kayıpların telafi edilebileceğine inanıyor ve halkımızın bu konuda daha hassas davranmaları gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@