Erdoğan'dan destek açıklamaları! Esnaf, memur, emekli, işveren...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tam kapanma ve bayram öncesi önemli destek açıklamaları... Esnaf, memur, emekli, işveren, ihtiyaç sahipleri... Herkesi ilgilendiriyor.

EKONOMİ 29.04.2021, 19:59 29.04.2021, 20:07
Erdoğan'dan destek açıklamaları! Esnaf, memur, emekli, işveren...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuştu. Erdoğan milyonları ilgilendiren müjdeleri açıkladı.

Memur maaşları 10 Mayıs'ta yatırılacak

Erdoğan, "Memurlarımıza ve esnafımıza vereceğimiz müjdeler var. Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz" dedi.

İhtiyaç sahiplerine verilen nakdi yardım artarak yeniden başlıyor

Erdoğan, "İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz" diye konuştu. 

Esnafa kira desteği bir ay daha uzatıldı

"Esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteğiyle 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini 1 ay daha uzatıyoruz."

Kredilerin süresi 1 Temmuz'a kadar ertelendi 

"TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin süresini 1 Temmuz tarihine kadar erteliyoruz" dedi.

İşten çıkarma yasağı uzatıldı

İş sözleşmelerinin fesih yasağının uzatıldığını belirten Erdoğan, "Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis'te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır" dedi. 

İşletmeler için de kredi desteği 

"Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs'tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler." ifadelerini kullandı.

"Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Tüm bu müjdelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Böylece esnaflarımıza iş dünyamıza şu sıkıntılı dönemde yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@