Eskişehir'de semt pazarları açılıyor! Günleri belli oldu

Eskişehir'de 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanmada hangi semt pazarlarının hangi günler açılacağı açıklandı... İşte detaylar...

EKONOMİ 05.05.2021, 13:32 05.05.2021, 15:01
Eskişehir'de semt pazarları açılıyor! Günleri belli oldu

Eskişehir'de, Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile pazar yerlerinin 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri açık olacağını duyurdu.

Tepebaşı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, semt pazarlarının 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacağı belirtildi.
İçişleri Bakanlığı’nın "Pazar Yerleri" konulu genelgesi kapsamında açık olacak pazar yerlerinde temizlik, giyim, züccaciye ve oyuncak gibi ürünler satılamayacak. Ürün arzında yaşanan artış ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçilerin mağdur olmaması için pazar yerlerinin cumartesi günleri açık olacağı belirtildi.

Tepebaşı'nda hangileri açık olacak?

Bu kapsamda Bahçelievler, Şirintepe, Ertuğrulgazi, Tunalı, Uluönder, Yeşiltepe, Sütlüce semt pazarları ve Çamlıca Kapalı Pazar Yeri, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapmak üzere açık olacak. Vatandaşlar, ihtiyaçların temini amacıyla ikametlere en yakın pazar yerlerine gidilebilecek. Tezgahlar arasında 3 metre mesafe olacak ve müşteriler pazar yerine kontrollü şekilde alınacak, yoğunluk yaşanmasına izin verilmeyecek. Genelgeye göre tüketiciler ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere temas etmeyecek ve pazarcı esnafı ürünü poşetleyerek satış yapacak.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri de belirlenen kurallara uyulması için Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin pazar yeri denetleme ve kontrol çalışmaları gerçekleştireceğini belirtti.

Odunpazarı’nda da 14 pazar yeri açılacak 

Odunpazarı Belediyesi de kararname doğrultusunda semt pazarlarının kurulacağını günlerde düzenlemeye gidildiğini açıkladı. 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri Odunpazarı Bölgesi’nde 14 mevcut Pazar yerinin açık olacağını duyuran Zabıta Müdürlüğü yetkilileri; Yıldıztepe, Gündoğdu, Ömür, Emek, Yenidoğan, Vişnelik, Ihlamurkent, Odunpazarı, Erenköy, Kırmızıtoprak, Gökmeydan, 75. yıl, Yenikent ve Çankaya Semt Pazarlarının 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacağını belirtti. Kurulan pazarlarda, pazar yerlerinin düzenli hale gelmesi ve vatandaşların sağlıklı şekilde alışveriş yapabilmesi için yaptıkları denetimlere devam edeceklerini kaydeden Odunpazarı Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için de gerekli tedbirlerin alınacağının altını çizdi. Yetkililer Pazar yerleri içerisindeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyeceğini de belirtti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@