Eskişehir'de su zammı bugün belli olacak! Kuyruklar sürüyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde su tarifelerine zam talebi bugünkü ESKİ Genel Kurulu'nda görüşülecek. Yüzde 70 oranında zam yapılması beklenirken, Eskişehir'de sumatikler önündeki kuyruklar bugün de devam ediyor.

EKONOMİ 24.11.2022, 12:48 24.11.2022, 18:06
Eskişehir'de su zammı bugün belli olacak! Kuyruklar sürüyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde şebeke suyuna yüzde 70 zam oranında zam talebi gündeme gelmesiyle vatandaşlar dün sumatikler önünde yine uzun kuyruklar oluşturmuş, zam kararı alınmadan su kartlarını doldurtmak için sıraya girmişti.

Kuyruklar bugün de yağmurlu havaya rağmen devam ederken, ilgili komisyondan geçtiği belirtilen zam talebi bugün saat 17.00'de gerçekleşecek ESKİ Genel Kurulu'nda görüşülecek. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığının bugün yapılacak genel kurul toplantısında şebeke suyuna yüzde 70 oranında zam yapılması talebi görüşülecek. Bunu duyan binlerce Eskişehirli kişi, su kartlarına bakiye yüklemek için sumatiklere akın etti. Dün başlayan uzun kuyruklar, gece saatlerine kadar devam etti. Bugün de yağmurlu havaya aldırış etmeyen vatandaşlar kuyrukta bekleyerek zam yapılmadan kartlarına bakiye yüklemek için sıralara girerken zam talebine tepki gösteriyor. 

“Suya da bu kadar zam yapılmaz”

Geçtiğimiz aylarda şebeke suyuna yapılan yüzde 40’lık zammın ardından bugünlerde de yüzde 70 gibi bir zammın vatandaşı zor durumda bırakacağını belirten Kasım Karakaş serzenişte bulundu. Zam fikrinden cayılması gerektiğini savunan Karakaş, “Arkadaşlarımızla birlikte takip ediyoruz. Hemen hemen her mahalleye gittik. Geç saatlere kadar bekleyen kuyruklar gördük. Yüzlerce kişi kuyrukta bekliyor. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz Temmuz ayında zaten yüzde 40 gibi bir zam yapıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Yılmaz Büyükerşen gerçekten kantarın topuzunu kaçırmıştır. Suya da bu kadar zam yapılmaz. Yüzde 70 gibi kararlaştırılan bu yanlıştan inşallah geri dönülür diye umut ediyoruz. İnsanların zaten maddi güçleri zayıf. Bu kış gününde zamdan geri dönülmesi gerekiyor” dedi.“Şu yağmurun altında vatandaş sıra bekliyor”
Yapılması planlanan zammın vatandaşı mağdur edeceğini ve bu kadar kişinin yağmur altında sırada beklediğini söyleyen Abdulkadir Kocakaya da“Ben Emek Mahallesi’nden geliyorum. Orada 2 bin kişi var. 80 bin kişilik mahallede 2 bin kişi sıra bekliyor. Hatta makine arıza yaptı. Şu yağmurun altında vatandaş sıra bekliyor. Benim için zam önemli değil. İstediği kadar yüzde 70 olsun. Yalnız insanları mağdur etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi: Olası değişiklik ileri tarihli olacak şekilde duyurulacak 

Zam konusuna ilişkin kamuoyunu bilgilendirme maksadıyla sosyal medya hesabından açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise şu ifadelere yer verdi: “Kıymetli hemşehrilerimiz, ESKİ Genel Kurulu’nda gündeme gelen şebeke suyundaki tarife değişikliği bugün gerçekleştirilecek toplantıda belli olacak ve olası değişiklik ileri tarihli olacak şekilde kamuoyuna duyurulacaktır.”

Yorumlar (1)
Halit Üretme 1 gün önce
Bence sumatiklerinin önünde bekleyen halk birleşerek belediyenin önünde zammıprotesto edilseydi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@