Eskişehir'in tramvay ihalesinde şok gelişme! Skoda'dan çift zarf!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin milyonlarca avroluk dev tramvay alımı ihalesinde önemli gelişme! Eskişehir'in ve Türkiye'nin aylardır konuştuğu ihalede çift zarf şoku!

EKONOMİ 05.07.2022, 13:55 08.07.2022, 15:49
Eskişehir'in tramvay ihalesinde şok gelişme! Skoda'dan çift zarf!

medyamidas.com - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası tramvay alımı ihalesinde yabancı Skoda firması ve yerli Bozankaya firmaları teklif verdi. 15 adet tramvayın alınacağı, uluslararası ve milyonlarca avroluk ihalede sadece tek bir yabancı firmanın teklif vermesi dikkat çekerken ihalede çift zarf şoku yaşandı.

Teklif veren yerli üretici firma Bozankaya, Skoda firmasının teklifini tek zarf değil, çift zarf olarak vermesinin ihale şartlarına aykırı olduğu gerekçesiyle itirazda bulundu. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yerli firmaların katılımını engelleyici şartları nedeniyle eleştirilen dev tramvay alım ihalesine biri yabancı biri yerli iki firma katıldı. İhaleye katılmak isteyen ikinci yerli firmanın şartlar nedeniyle katılım sağlayamadığı belirtildi. Eskişehir'in önceki ihalede tramvay aldığı yabancı Skoda ve yerli Bozankaya firmalarının teklif verdiği ihalede ilginç bir durum yaşandı. 

İhalede çift zarf şoku! Bozankaya firması itiraz etti 

İhalede Skoda firmasının ihale şartnamesine aykırı şekilde teklif sunduğu iddia edildi. İhale şartnamesine göre tek zarf içinde teklif verilmesi gerekirken, Skoda firmasının iki zarf halinde teklif verdiği belirtildi. Bozankaya firması ihale şartnamesine aykırı teklif sunumu nedeniyle Skoda firmasının teklifinin geçersiz kılınması talebiyle itirazda bulundu. Söz konusu itirazın İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından da değerlendirilmesi gerektiğini ifade edilirken, gözler şimdi yaşanan bu ilginç duruma çevrildi. 

"Şartnameye göre tek zarf olmalı, çift zarfta verdiler"

İddialara göre, Skoda firması teklifini ihale makamına sunarken, iki ayrı zarf halinde sundu. Bozankaya firması, bu durumun şahitler huzurunda video ve fotoğraflarla da kayıt altına alındığını, şartnamenin ilgili maddelerine göre teklifin tek bir kapalı zarfta sunulmasını gerektiğini belirterek itirazda bulundu. İtirazda ayrıca, Skoda firmasının ihale şartnamesinde talep edilen finansal teklifin dijital halini finansal teklif zarfı içine koymayarak ayrıca verdiği, belediye kasasına kitlenecek olan finansal teklif zarfı dışına sonradan yapıştırılmasını talep ettiği ve bu durumun ihale komisyonunca kabul edildiği belirtildi. Bu yaşananların ihale şartnamesine aykırı olduğunu savunan yerli firma, Skoda firmasının teklifinin geçersiz sayılması gerektiği gerekçesiyle itirazda bulundu. Söz konusu itirazın İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından da değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediliyor. Yaşana bu gelişmenin ihale sonucunu nasıl etkileyeceği de merak konusu...  

Yerli firmaların katılmasını engelleyici şartlar tepki çekmişti 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanacak krediyle 15 yeni tramvay alacağı, uluslararası ve milyonlarca avroluk ihaleye sadece tek bir yabancı firmanın teklif vermesi de dikkat çekti. İhalede yerli tramvay üreten firmaların ihaleye katılmasını engelleyici şartlar bulunduğu gündeme gelmiş, Yılmaz Büyükerşen bu nedenle çok eleştirilmiş ve tepki çekmişti. 

Prof.Dr. Nabi Avcı'nın o çağrısı sonrası bazı maddeler değişmişti 

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı da, Eskişehir'deki Raylı Sistemler Fuarı'nda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in gözlerinin içine bakarak, yerli firmaları engelleyen maddelerin değiştirilmesi çağrısında bulunmuş, ""Türk işçisinin, mühendisinin alın terine değer veriyorsanız o maddeleri değiştirin, yerli firmalar da ihaleye katılabilsin" demişti. 

O çağrı ve tepkiler sonrası bazı maddeler değişti ama... 

Prof.Dr. Nabi Avcı'nın yerli tramvay üretimini ve yerli mühendis ve işçilerin ürettiği tramvayları destekleyici çağrısı sonrasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bazı maddelerde değişiklikler yapmıştı, ancak yine de beklenen değişikliklerin tam olarak yapılmadığı belirtilmişti. 

Büyükerşen, "Maddeleri değiştirirsek adrese teslim ihale olur" diyerek kendini savunmuştu 

Büyükerşen ise söz konusu maddelerin daha çok firmanın ihaleye katılıp rekabete açılması için zorunlu olduğunu savunmuş, "Yoksa adrese teslim ihale olur" demişti.

Büyükerşen'in "uluslararası rekabete açık olmak zorunda, öteki türlü adrese teslim olur" diye savunduğu ihaleye sadece bir yabancı firma katıldı! 

Büyükerşen'in bu sözlerle savunduğu uluslararası ihaleye yabancı firma olarak sadece Skoda firmasının teklif vermesi, başka yabancı firmalardan teklif gelmemesi de dikkat çekti. 

Yerli firmalardan sadece Bozankaya katılabildi, Durmazlar katılamadı 

Yerli firmaların önünü kapatan bazı maddeler nedeniyle yerli firmalardan sadece Bozankaya'nın teklif verebildiği, Durmazlar firmasının ise teklif veremediği iddia edildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin daha önceki tramvay ihalesinde tramvayları aldığı firma da Skoda firmasıydı. Büyükerşen çeşitli açıkmalarında da Skoda firmasını ve Skoda firmasından alınan Eskişehir'deki tramvayları övmüş, son açıklamasında da dünyadaki çeşitli ülkelere de satılmaya başlanan yerli üretim tramvayları ise eleştirmiş, bu sözleri de tepki toplamıştı.

Şimdi dev ihalede yaşanan bu durum sonrası hangi gelişmeler yaşanacak merakla bekleniyor... 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@